Článek
V době, kdy byla Británie součástí Evropské unie, tamní euroskeptici před mechanismem stálé strukturované spolupráce (PESCO) varovali. Jakékoliv sbližování členských zemí v oblasti obrany považovali za útok na suverenitu a potenciální cestu k unijní armádě. Bývalý ministr obrany a velký stoupenec brexitu Gerald Howarth, který proti zapojení do PESCO vedl kampaň, navíc argumentoval možným oslabením NATO.
Časy se ale mění. I když jsou britští toryové stále u moci, válka na Ukrajině a potenciální ohrožení baltských spojenců je vedly ke změně názoru. Británie proto oficiálně požádala Unii o možnost podílet se na jednom ze společných projektů – vojenské mobilitě. Ten koordinují Nizozemci a podílí se na něm drtivá většina unijních států včetně Česka. Kromě nich ale také země mimo EU – Spojené státy, Kanada a Norsko.
Proud of Dutch diplomacy.
— Karel van Oosterom (@KvanOosterom) November 15, 2022
UK will be invited to participate in PESCO Military Mobility project.
EU decides that the Netherlands which prepared the process, can invite the UK to join this project, and recognizes substantial added value UK. #NorthSeaNeighbours #StrongerTogether pic.twitter.com/ircCOItj5q
Na úterním zasedání unijních ministrů zahraničí se sedmadvacítka rozhodla, že Nizozemci mohou vyhovět přání Britů a do projektu je oficiálně pozvat.
„Ruská válka proti Ukrajině ukázala, že schopnost rychle přesouvat vojáky a vojenské vybavení skrz Evropu i dál je zásadní pro naši bezpečnost. Sdílení informací a zkušeností s našimi partnery je klíčové. Poté, co se vloni připojily USA, Kanada a Norsko, je britská účast dalším důkazem důležitosti tohoto projektu,“ řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell s tím, že rychlý přesun vojáků i materiálu je zásadní zvláště vzhledem k vojenské pomoci Ukrajině.
PESCO označuje EU za jeden z pilířů společné obranné politiky. Státy, které se ho účastní, společně rozvíjejí obranné schopnosti, koordinují investice do výzbroje, zvyšují operační připravenost, interoperabilitu a odolnost svých ozbrojených sil.