Článek
Video v úvodu tohoto článku zachycuje odposlechy komunikace ruských velitelů a řadových vojáků z frontových linií vojenské invaze na Ukrajině. Získal je tým Visual Investigations amerického listu New York Times od několika „open source“ datových skupin a radioamatérů. A Seznam Zprávy je díky souhlasu institucí zprostředkují i čtenářům v České republice.
„Urgentně potřebuji palivo, vodu, zásoby (jídla). Tady Siréna. Konec,“ ozývá se na záznamu do rádiového éteru z vysílačky jednoho vojáka.
„Burane-30, tady Lapák-95. Zapomněli jste na nás do p*dele se vzdušnou podporou, do p*dele! Zapomněli jste! Přepínám,“ rezonuje v dalším odposlechu.
Nahrávky pocházejí z prvního dne obléhání města Makariv v Kyjevské oblasti na konci února a potvrzují, že už v úvodu ozbrojeného konfliktu se ruská armáda potýkala i s takovými zásadními problémy jako nedostatkem paliva, jídla a vody či neschopností vzájemně si poskytovat leteckou podporu. A dokonce z nich lze zachytit také přiznání některých válečných zločinů.
„Padlo rozhodnutí o odklizení prvního ‚majetku‘ z obytné oblasti a k pokrytí obytné oblasti dělostřelectvem. Přepínám,“ zaznívá na rádiových vlnách od ruského vojáka s kódovým jménem Lapák-95. Podle analytického týmu New York Times je „majetek“ šifrovací označení pro armádní jednotky nebo jejich vybavení.
Proč si Rusové volají nešifrovaně a mobily?
Není stoprocentně jisté, proč někteří ruští vojáci ke komunikaci používají nešifrované kanály. Zástupci investigativní organizace BellingCat spekulují třeba ale o tom, že při invazi poškodili některé ukrajinské telekomunikační věže pro 4G datové sítě, které k provozu potřebují právě i jejich vlastní zabezpečené telefony Era. Redakce se tomuto tématu už dříve věnovala v širším textu.
Jasné je nicméně to, že kdokoliv s přístupem k radiovému přijímači může konverzaci vojáků poslouchat, nahrávat, a s lepším vybavením dokonce i rušit, jak lze slyšet ve videu v úvodu tohoto článku.
Tým Visual Investigations při poslouchání nahrávek postupoval tak, že další lokace v okolí Makariva zmíněné ruskými vojáky následně ověřoval u tamních obyvatel, kteří opravdu pozorovali a také natáčeli postupné pokusy invazních sil o dobytí oblastí. V jednom z odposlechů pak Lapák-95 dokonce říká, že při ústupu z Motyzhynu nechali na místě transportér MT-LB. A ten byl druhý den na místě skutečně nalezen.
Ruští vojáci se snaží používat stále složitější kódová označení i víc mobilů, aby jejich odposlechy co nejvíc komplikovali. Podle New York Times už ale jejich komunikování přes nezabezpečené kanály vedlo k dopadení a zabití nejméně jednoho generála.
Investigativní tým amerického deníku čerpal nahrávky od organizací Project Owl, Ukrainian Radio Watchers, ShadowBreak a Number Stations Research and Information Center (NSRIC).
Čtyři týdny války na Ukrajině
V noci ze středy na čtvrtek (z 23. na 24. února) vtrhla ruská armáda na Ukrajinu. Seznam Zprávy připravily sérii textů, analýz a rozhovorů ke čtyři týdny trvající válce.
VÁLKA DEN PO DNI – chronologický přehled, jak postupovaly boje v prvním měsíci.
TVÁŘE MRTVÝCH – Jména, fotografie a osudy konkrétních obětí války.
VĚŘÍTE PUTINOVI? – Jak se změnil pohled Rusů na jejich prezidenta?
NA VÝCHODNÍ FRONTĚ – Pohled experta na válku jako vojenskou operaci.
JÁ, UKRAJINEC – Konkrétní zkušenost ukrajinského uprchlíka.
RUBLY, HŘIVNY, KORUNY – Jak Rusko, Česko a Západ zvládají ekonomické dopady války.
KOMENTÁŘ ŠÉFREDAKTORA – Co nám válka dala, když tolik ničí.