Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Miluju všechny druhy kávy… tureckou kávu, filtrovanou kávu… miluju je všechny. Ať už pijete jakoukoliv kávu, jen ji nepijte z Espressolabu!“ vyzval tento týden šéf opoziční Republikánské lidové strany (CHP) Õzgür Özel.
Politik, jehož strana přišla o svého prezidentského kandidáta, jehož poslal režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana do vězení, tak přišel s novým typem protestu – ekonomickým bojkotem společnosti, která má vazby na vládu.
Výpověď účastníka protestů v Istanbulu
Přečtěte si rozhovor s 26letým studentem Kaanem, který vychází spolu s kamarády každý den do ulic turecké metropole:
O důležitosti ekonomického bojkotu mluvil v rozhovoru pro Seznam Zprávy i student filmové vědy Kaan, který s přáteli od 19. března chodí každý den na demonstrace proti zatčení Ekrema Imamoğlua.
Jednou z nejviditelnějších firem, jíž bojkot zasáhl, je právě kavárenský řetězec Espressolab. Firmu založil v roce 2014 Esat Kocadağ, jehož rodina podniká už ve čtvrté generaci v potravinářském průmyslu. První kavárnu otevřel Kocadağ na univerzitě Bilgi, k březnu loňského roku už fungovalo 360 poboček v Turecku, Německu, Portugalsku, Egyptě a dalších zemích.
Erdoğan firmu osobně propagoval
Sídlo společnosti, která rozšiřuje své pobočky pomocí prodeje franšíz, je v Istanbulu. Firma prezentuje prostor o rozloze 6000 metrů čtverečních jako největší kávové zážitkové centrum v Evropě. Kromě kavárny je v něm i pražírna, pekárna, kávová dílna i posluchárna.
Už první den po Imamoğluově zatčení se studenti pokusili uzavřít výše zmíněnou pobočku v Bilgi. Na kavárenský řetězec nemají spadeno náhodou – jednu z jeho poboček navštívil v době koronavirové pandemie sám Erdoğan spolu se šéfem nacionalistů Devletem Bahçelim, k firmě má tedy blízko.
„Po pátečních modlitbách jsme si dali s přáteli kávu v Espressolabu,“ sdílel tehdy na sociálních sítích politickou návštěvu kavárny jeden z přítomných. Fotografie se stala virální a mnozí lidé v Turecku ji považovali za skrytou reklamu.
Firma Espressolab se nyní bojkotům brání a tvrdí, že nechápe, proč je jejich terčem. „Za naší značkou nejsou žádní skrytí partneři ani příznivci. Espressolab je výhradně společností rodiny Kocadağ. Poprvé v kávovém průmyslu, kterému dominují globální giganti, se turecká iniciativa rozrostla do tohoto rozsahu a vstoupila na globální scénu. Tento úspěch není jen náš, je to úspěch Turecka,“ píše se v tiskovém prohlášení společnosti.
V reakci na bojkot se pak mobilizovaly mládežnické organizace Erdoğanovy Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), aby firmě Espressolab pomohly. Konzervativci také vyčítají opozici, že se neúčastnila bojkotů např. kaváren Starbucks, které svolávali v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy.
Kromě Espressolab čelí bojkotu i další firmy, například knihkupecký řetězec D&R, firma Türk Petrol nebo televize CNN Türk. Jeden turecký zdroj poslal Seznam Zprávám celkový seznam firem roztříděných podle oborů. Seznam obsahuje 141 společností.
„V Turecku neustále něco bojkotujeme, kolují tu různé seznamy, není to nic nového. Vložila se už do toho i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a začala trestat média jen za to, že o bojkotech informují,“ řekl Seznam Zprávám čtyřicátník Umut, který žije v Istanbulu.
„Třeba řetězec knihkupectví D&R je v každém obchodním centru a má tu prakticky monopol. Nedovedu si moc představit, že by byl bojkot účinný,“ myslí si.
Zadrželi Imamoğluova advokáta
Umut tvrdí, že policejní informace o tom, kolik lidí se účastní protestů, jsou značně zmanipulované. „Píše se o desítkách tisíc, to ale není pravda, jsou to statisíce. Kromě Saraçhane se v Istanbulu demonstruje i v Kadiköy a na dalších místech, mohutné manifestace jsou pak i v jiných velkých městech,“ argumentuje.
Vláda se ale všemožně snaží protesty i bojkot utlumit. Soud nechal proto znepřístupnit webovou stránku boykotyap.com se seznamem společností určených k bojkotu, kterou zřídila CHP.
Istanbulské státní zastupitelství také nechalo zadržet Mehmeta Pehlivana, Imamoğluova advokáta. Právník byl zatčen kvůli podezření z praní špinavých peněz. „Další vykonstruované obvinění a zadržování,“ napsal Turan Taskin Özer, předseda disciplinární rady republikánské strany.
Konec protestů ale není na dohled. Na sobotu svolala CHP velký mítink na Imamoğluovu podporu. Na plakátu, který na něj zve, zmínila i číslo 15,5 milionů – tolik lidí hlasovalo pro to, aby se istanbulský starosta stal kandidátem své strany v prezidentských volbách.