Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Dav policisty mlátil pěstmi či vlajkovými stožáry, útočil na ně pepřovými spreji, kopal je a dupal po těch na zemi. Stovka z nich si odnesla zranění, čtyři si později sáhli na život.
Násilníci nakonec 6. ledna 2021 pronikli do Kapitolu skrze rozbitá okna a vypáčené dveře. Uvnitř si někteří z nich ulevili přímo v kancelářích kongresmanů, demolovali jejich zařízení a odnášeli si „suvenýry“.
Mnozí další vyhrožovali poslancům, kteří se skrývali za lavicemi ve sněmovní místnosti s plynovými maskami na obličejích. Agenti je nakonec museli evakuovat, a to včetně viceprezidenta Mikea Pence, jemuž dav v červených kšiltovkách s nápisem Make America Great Again vyhrožoval oběšením.
Kongresmani se nakonec do prostor Kapitolu vrátili a stvrdili vítězství prezidenta Joea Bidena.
Mnozí z nepokojů přímo obvinili dosluhujícího Donalda Trumpa. „Dav byl krmen lží, byl vyprovokován Trumpem a dalšími lidmi u moci,“ prohlásil například tehdejší šéf Senátu, republikán Mitch McConnell.
Končícího šéfa Bílého domu odsuzovaly i průzkumy veřejného mínění. Ten z 18. ledna 2021 (pořízený univerzitou Quinnipiac) ukázal, že si téměř 60 procent Američanů nepřálo, aby Trump v budoucnu zastával jakoukoliv politickou funkci.
Nutno ale dodat, že onen průzkum rovněž zaznamenal jinou dynamiku, na niž Trump vsadil: tvrzení o zmanipulovaných volbách. Dva ze tří republikánských voličů tehdy tazatelům řekli, že Bidenovo vítězství nebylo legitimní.
Sám Trump nepokoje zprvu označil za „hyenismus“ a slíbil, že násilníci za své chování zaplatí. Brzy poté ale jeho političtí a mediální spojenci začali události ze 6. ledna zpochybňovat, zlehčovat a nakonec i přepisovat fakta onoho dne.
List The New York Times (NYT) sestavil jakousi časovou osu této (úspěšné) snahy zasadit nepokoje do zcela jiného emočního rámce.
Vyšetřování útoku na Kapitol
Události u Kapitolu zkoumala rok a půl komise sestavená ze sedmi kongresmanů včetně dvou republikánů. Členové komise měli podle The New York Times k dispozici stovky tisíc tipů, desítky tisíc hodin videozáznamů a dat z tisícovky zabavených mobilních telefonů. Na základě zjištění komise ministerstvo spravedlnosti obvinilo z nejrůznějších zločinů a přestupků na 1600 lidí. Polovina se ke své vině doznala, 200 účastníků nepokojů skončilo za mřížemi. Délka jejich trestů se pohybuje od několika dnů až po 22 let odnětí svobody. Donald Trump všem slíbil okamžitou milost.
„Normální turistická prohlídka“
Trumpovi příznivci začali šířit nejrůznější konspirační teorie. Například tu, že v davu byli nasazeni vládní agenti a informátoři, kteří měli k násilnostem podnítit. Nebo že útok v převleku za Trumpovy stoupence vedli členové levicové organizace Antifa.
Republikán za stát Georgia Andrew Clyde vandaly uvnitř Kapitolu označil za „normální turistickou prohlídku“.
Nejdál zřejmě zašel moderátor konzervativní televize Fox News Tucker Carlson, který dokonce natočil třídílný dokument nazvaný „Čistka patriotů“. V něm tvrdí, že násilnosti u Kapitolu zosnovali demokraté s cílem zničit konzervativní hnutí.
Dokument vyvolal mezi liberály rozhořčení. Carlsona kritizovali i někteří konzervativci. Dva významní komentátoři Fox News dokonce po 20 letech rezignovali na své posty s tím, že si Carlson řadu „důkazů“ vymyslel, zmanipuloval či zastíral a šířil pouhé konspirační teorie.
Zpochybňovací fáze plná podezření a překrucování faktů se přitom postupně začala měnit v příběh se zcela jiným emočním nábojem a odlišnou charakteristikou hlavních postav. Jako by scenáristé určitého seriálu udělali ze zlých intrikánů kladné hrdiny.
Sám Trump se tomuto „přepisování scénáře“ začal věnovat. Násilníci pro něj najednou byli vlastenci, rukojmí, mučedníci. Popisoval je jako krásné a láskyplné lidi a celý 6. leden za „den lásky“.
NYT ve svém článku píše, že zlomové datum jakéhosi Trumpova sblížení s násilníky od Kapitolu zřejmě představuje 3. březen 2023. Tehdy se po sociálních sítích a streamovacích službách začala šířit píseň Justice for All (Spravedlnost pro všechny). Je to kompilát státní hymny, kterou sborově nazpívali uvěznění násilníci ze 6. ledna 2021, a přednesu slibu věrnosti k vlajce USA zarecitovaného Donaldem Trumpem.
Vězni svou část nahráli v detenčním zařízení ve Washingtonu z takzvaného „Trakčního křídla svobody“, Trump ve svém soukromém sídle Mar-a-Lago.
Vyšetřování útoku na Kapitol
Bývalý americký prezident Donald Trump jednal vědomě protizákonně a plánoval spiknutí s cílem zvrátit výsledek prezidentských voleb.
Zvláštní výbor amerického Kongresu, který vyšetřuje loňský útok na Kapitol, jednohlasně doporučil ministerstvu spravedlnosti obžalovat bývalého prezidenta Donalda Trumpa ze čtyř zločinů, a to včetně napomáhání vzpouře.
Milosti pro výtržníky
Republikán, který si loni zajistil druhý mandát v čele USA, poté nechal nahrávku pouštět na svých volebních mítincích za znovuzvolení.
Na setkáních s voliči se Trump rovněž zavázal, že pokud bude zvolen, všechny odsouzené za násilnosti u Kapitolu ihned osvobodí, tedy že jim udělí milost.
Takový krok se americké veřejnosti nezamlouvá, jak vyplývá z průzkumu stanice CNN. Ten ukázal, že proti zamýšleným milostem se staví 59 procent Američanů. Datový analytik stanice Harry Enten se tak ptá, jak je možné, že 6. leden 2021 neznamenal Trumpův politický konec a republikán naopak předvedl jeden z největších politických návratů v americké historii.
Podle Entena se jasná odpověď skrývá v jiné otázce průzkumu CNN, který se respondentů dotazoval na to, co je jejich největší vzpomínkou na první prezidentství Trumpa. Pouhých pět procent lidí zmínilo nepokoje u Kapitolu a s tím spojené obvinění, že se Trump po prohraných volbách v roce 2020 pokusil o státní převrat.
Bidenův sloupek
Odcházející prezident Joe Biden události z před čtyř let připomněl ve sloupku sepsaném pro list The Washington Post.
V textu mimo jiné píše: „Neutuchající snaha přepsat – a dokonce vymazat – dějiny tohoto dne je v plném proudu. Tvrdit nám, že jsme neviděli to, co jsme všichni viděli na vlastní oči. Odmítnout obavy z této události jako nějakou stranickou posedlost. Vysvětlit to jako protest, který se vymkl kontrole. Tohle se nestalo.“
Biden, jehož vítězství Trump do dnešního dne neuznal, ve sloupku slíbil poklidné předání moci. Na pondělní certifikaci bude dohlížet, jak je to zakotveno v ústavě, jeho viceprezidentka a neúspěšná kandidátka na prezidenta Kamala Harrisová.