Článek
Do bojů s ničivými požáry jsou v operacích nasazené desítky letounů a vrtulníků. Kalifornský úřad pro lesnictví a boj s požáry (CAL FIRE) provozuje hasičský letecký program, který se opírá o pět různých typů letadel, která hasí požáry nebo pomáhají plameny udržet v uzavřeném prostoru, píše televize ABC.
„Tato letadla, vysoce kvalifikovaní piloti a podpůrný letecký personál jsou strategicky umístěni po celé Kalifornii na našich 14 leteckých základnách, 10 vrtulníkových základnách CAL FIRE a jedné vrtulníkové základně CAL FIRE/San Diego County Sheriff,“ uvádí se na stránkách organizace.
K hašení požárů se kromě vody používá speciální chemikálie, která má šíření plamenů zpomalit. Na fotografiích a záběrech z hašení obrovských požárů v jižní Kalifornii může zaujmout, že tato chemikálie má růžovou až červenou barvu.
Důvod použití výrazného odstínu je jednoduchý: Aby hasiči dobře viděli, kam už látku svrhli a kam ještě ne.
„Testovali jsme všechny barvy duhy a růžová byla s přehledem nejviditelnější. A je pěkná,“ vysvětlila před časem regionálnímu studiu televize NBC Melissa Kimová, viceprezidentka výzkumu a vývoje ve společnosti Perimeter Solutions, což je výrobce v Kalifornii asi nejčastěji používané látky zvané Phos-Check.
Základem je hnojivo
Firma recepturu přípravku tají. Svůj výrobek na trh uvedla před více než šedesáti lety a za tu dobu prošel návod k přípravě úpravami, třeba takovou, aby nezanechával trvalé stopy na domech a autech. Letos hasiči nasadili také o něco ekologičtější variantu.
Hlavní ingrediencí jsou fosforečnany, které se používají také jako zemědělské hnojivo. „Je to v podstatě směs vody, hnojiva, ta červená barva, kterou vidíte, je jen rez,“ popsal americké veřejnoprávní stanici NPR Daniel McCurry z Jihokalifornské univerzity.
Do některých typů se podle něj mohou přidávat zahušťovadla, aby se změnila viskozita, což má výhodu, že pak zpomalovač hoření méně často mine cíl.
Hasiči zpomalovač shazují hlavně na oblasti, kde ještě hořet nezačalo, ve snaze zastavit šíření požáru. Látka zajistí změnu přirozené chemické reakce, kdy se celulóza v rostlinách při zahřívání mění na hořlavé sloučeniny, tak, aby vznikaly sloučeniny nehořlavé.
Letadla ve službách CAL FIRE
Flotilu organizace v současné době tvoří více než 60 různých letadel, včetně vrtulníků a taktických letadel. V boji s plameny používá dva typy vrtulníků a to UH-1H, známý jako „Super Huey“, a Sikorsky S70i, kterému se přezdívá „Jestřáb“.
Pro hlavní hašení požárů používá CAL FIRE své taktické letouny S-2T a C-130H – pro „rychlé počáteční dodání zpomalovače hoření při požárech v divočině“, které mají objem až 1200 litrů, respektive více než 15 000 litrů.
Na celkovou reakci CAL Fire při požárech v nouzových situacích dohlíží pilot a pozorovatel v letadle OV-10.
„Příčinou užitečnosti těchto produktů je, že aktivní látkou není voda. Je to hnojivo. Takže jakmile se voda vypaří, máte tam pořád několik dní až týdnů ten rudý potah,“ vysvětluje McCurry. Jedno letadlo dokáže shodit až 35 tisíc litrů látky, píše NPR. Pro hasiče tak jde o velkou pomoc.
Kvůli jejich složení ale použití zpomalovačů hoření vyvolává obavy o dlouhodobé dopady na životní prostředí, jak uvádí deník The New York Times.
Americká lesní správa proto například zakazuje jejich nasazování v blízkosti cenných vodních zdrojů nebo v oblastech, kde žijí vzácné druhy. Výjimkou jsou situace, kdy „jsou ohroženy lidské životy nebo veřejná bezpečnost“.
Podle výrobce Phos-Chek neobsahuje žádné látky, o kterých by se vědělo, že způsobují rakovinu. Podle nedávné studie provedené McCurrym a jeho týmem ale některé produkty mohou obsahovat těžké kovy, jako jsou kadmium a chrom.