Hlavní obsah

Obrazem: V Myanmaru pokračuje závod s časem, mrtvých je už přes 1700

Bez komentáře: Záběry z Myanmaru. Video: AP

Situace v zemi, kterou v pátek zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 7,7, je kritická. Do postižených oblastí míří pomoc pomalu, záchranářské operace stále pokračují.

Článek

+4

Sbírky na pomoc po zemětřesení v Myanmaru

Do pomoci po zemětřesení v Myanmaru se může zapojit i veřejnost, neziskové organizace vyhlašují sbírky. V sobotu o zřízení účtu informovala Diakonie ČCE, v pátek otevřela sbírkové konto Adra, zatím se na něm sešlo 20 000 korun, uvedl v sobotu na dotaz ČTK Filip Muroň z Adry.

Obě organizace, ale i další pomáhají v Barmě již několik let. Nyní zjišťují, jaká je na místě situace a jakou pomoc bude potřeba poskytnout.

„Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE vyhlašuje sbírku na pomoc obětem této tragédie. Finanční prostředky budou využity na humanitární pomoc, zdravotnické vybavení a zajištění akutních potřeb,“ uvedla v sobotu organizace v tiskové zprávě. Finanční dary je možné zasílat na účet 2400384700/2010 nebo také online na webu Darujme.

Organizace Diakonie ČCE uvádí, že v Barmě pomáhá od roku 2014 vnitřně vysídleným osobám a hostitelským komunitám z řad muslimských Rohingů a buddhistických Arakanců v Arakanském státě. „Spolupracujeme zde s organizací Lutheran World Federation Myanmar s podporou Ministerstva zahraničních věcí ČR a České rozvojové agentury,“ uvedla.

Adra ČR nyní čeká na bližší informace od partnerů v regionu. „Lokální Adry situaci monitorují a vyhodnocují, jakým způsobem budou pomáhat zasaženým lidem, a podle toho se následně zapojí i Adra ČR,“ řekl v sobotu Muroň ČTK. Na pomoc Adra zatím uvolnila 100 000 korun. Veřejnost může přispět na účet 66888866/0300.

Člověk v tísni na webu napsal, že prostřednictvím partnerů, kteří v zasažených oblastech působí, momentálně zjišťuje míru škod a akutní potřeby.

Týmy Lékařů bez hranic v oblasti působí od roku 1992, kromě primární péče se tam věnují také léčbě HIV nebo tuberkulózy. Nyní jsou lékaři připraveni poskytnout pomoc hned, jak jim úřady umožní přístup do postižených oblastí. „Včasné umožnění vstupu našeho personálu a humanitárních zásob do nejhůře zasažených regionů je teď priorita pro zajištění rychlé pomoci přeživším,“ uvedla organizace na svém webu.

Doporučované