„Naší inspirací je podpořit přeměnu Bektášíjského světového centra v Tiraně v suverénní stát, nové centrum umírněnosti, tolerance a mírového soužití,“ řekl albánský premiér Edi Rama na Valném shromáždění OSN v New Yorku.
(Budoucí sídlo Bektášíjského světového centra v Tiraně, 18. září, Tirana, Albánie.)
Bektášíjský řád vznikl ve 13. století v tehdejší osmanské říši a je považován za tolerantní, mystickou odnož islámu otevřenou jiným náboženstvím a filozofiím.
(Bektášíjský duchovní Edmond Brahimaj, známý jako Baba Mondi, míří na modlitbu do chrámu v Tiraně, 19. září.)
Povoluje například pití alkoholu, nestanovuje žádná omezení ohledně odívání žen a nezavádí žádná pravidla týkající se životního stylu.
(Veřejné prostranství a hotel v Tiraně, 18. září.)
V Albánii, která má 2,4 milionu obyvatel, se k němu v loňském sčítání lidu přihlásilo 115 tisíc lidí, tedy zhruba pět procent populace.
(Chodci v centru Tirany, 18. září.)
Po sunnitských muslimech a pravoslavných a katolických křesťanech jde o čtvrtou nejpočetnější náboženskou skupinu v zemi. Muslimové tvoří v balkánské zemi celkově asi polovinu populace.
(Budoucí sídlo Bektášíjského světového centra v Tiraně, 18. září, Tirana, Albánie.)
Bektášíjský duchovní Edmond Brahimaj, známý jako Baba Mondi, diskutuje o vzniku muzea na území plánované samosprávné enklávy pro šíitský súfijský řád v Tiraně, 19. září.
„Suverenita bektášíjského řádu je důležitým krokem k posílení hodnot inkluze, náboženské harmonie a dialogu ve stále více rozděleném světě,“ uvedl řád ve svém prohlášení. Dodal, že získaná suverenita má být podobná té, které se těší Vatikán.
(Ulice ohraničující oblast, která by měla být součástí svrchované enklávy, 19. září v Tiraně.)
Albanské město Kruje, které leží severně od hlavního města Tirany a kde se nachází hrad. Historicky bylo centrem bektášíjů.
Občanství zamýšleného státu o rozloze asi deset hektarů (Vatikán má 44 hektarů) má být vyhrazeno duchovenstvu a správním pracovníkům. V čele vlády bude stát bektášíjský duchovní vůdce a rada, která bude dohlížet na náboženské a správní fungování státu.
(Skupina návštěvníků naslouchá duchovnímu, 19. září v Tiraně.)
Časový rámec ani způsob vyhlášení nového ministátu Ramův kabinet dosud nezveřejnil. Otázkou zůstává i to, jak rychle by stát získal mezinárodní uznání, které je jednou z nutných podmínek pro existenci státu. (Pohřeb v Tiraně, 19. září.)
Svíčky v bektášíjské svatyni v albánském městě Kruje severně od hlavního města Tirany, 19. září.
Kde má nový stát vzniknout?