Článek

Prudké monzunové deště se v posledních dnech prohnaly Indií, Nepálem a Bangladéšem. V zasažených oblastech probíhají rozsáhlé záchranné operace, úřady směřují tisíce lidí do přístřešků a posílají potraviny a zásoby těm, kteří uvázli na místě. (Káthmándú, 7. července.)

Lidé se před útěkem snažili zachránit, co šlo. Rozvodněné řeky mnohde zablokovaly klíčové dálnice a odnesly některé mosty.

Záplavy a sesuvy půdy nejsou v období monzunů, kdy v jižní Asii spadne až 90 % ročních srážek, ničím neobvyklým. Podle odborníků se však tento problém v posledních letech zhoršil v důsledku změny klimatu.

Úřady v Nepálu o víkendu oznámily, že od čtvrtka zemřelo v důsledku povodní 14 lidí. Letošní bilance od začátku roku je pak více než 40 obětí.

Úřady také vyzvaly obyvatele jihovýchodní části země, aby se měli na pozoru, protože průtok řeky Kósí, která protéká Nepálem a Indií, překračuje bezpečnou úroveň.

Světová meteorologická organizace (WMO) předpovídá pro jihoasijské monzunové období, které má trvat až do září, „nadnormální“ srážky.

„Není to pro nás nic nového, ale načasování je špatné,“ řekl agentuře Reuters jeden z obyvatel Káthmándú. „Záplavy vyvolané silnými dešti začaly už v červenci. Hladina vody nám sahala až po kolena. Pokud budou srážky pokračovat stejným způsobem, budeme muset utíkat jako o život,“ dodal.

V indickém státě Ásám bylo povodněmi postiženo asi 2,4 milionu lidí. Úřady varovaly před ještě větším množstvím dešťů a očekává se, že hladina vody v řece Brahmaputře se v příštích dnech zvýší. (Káthmándú, 7. července.)

V Bangladéši úřady uvedly, že povodněmi byly postiženy dva miliony lidí a nejméně osm osob zemřelo. (Kurigram v severním Bangladéši, 8. července.)