Upozorňujeme čtenáře, že některé snímky zobrazují oběti násilí.
Demonstranti v bangladéšské metropoli Dháce oslavují rezignaci premiérky Šajch Hasíny Vadžídové (její portrét politý červenou barvou je vidět vpravo v pozadí). Předsedkyně vlády 170milionové převážně muslimské země se vzdala moci po 15 letech v důsledku rozsáhlých protestů, které se táhnou už od počátku července.
Važdídová podle bangladéšských médií uprchla do Indie, se kterou po celou dobu udržuje vřelé vztahy. Premiérka skončila po nejkrvavějším dni dosavadních protestů – v neděli podle agentury AFP zahynulo nejméně 95 lidí, od začátku demonstrací je obětí už přes 300, zraněných jsou tisíce, další tisíce byly zatčeny.
(Hořící budovy, vyfoceno 4. srpna v Dháce.)
Foto: Najmus Sakib/Anadolu, Getty Images Úřady kvůli protestům v neděli vyhlásily v zemi zákaz vycházení a zablokovaly přístup k internetu. Demonstranti se navzdory tomu v pondělí vrátili do ulic Dháky, vtrhli i do sídla premiérky.
(Snímek pokračujících protestů z 5. srpna v Dháce v Bangladéši.)
Foto: Suman Kanti Paul/Drik, Getty Images Šéf armády Waker-uz-Zaman po odletu Vadžídové ze země oznámil, že se chystá vytvoření přechodné vlády. Ještě v pondělí se má sejít s prezidentem Mohammedem Shahabuddinem.
(Letecký snímek těl čtyř obětí nedělního protestu, vyfoceno 4. srpna v Dháce.)
Policie proti demonstrantům, kteří se v pondělí znovu začali scházet na předměstích a mířili do centra Dháky, zasahovala mimo jiné slzným plynem a ohlušujícími granáty.
(Dháka, 4. srpna.)
Demonstranti v Dháce rovněž vylezli na sochu otce Vadžídové, zavražděného vůdce hnutí za nezávislost Bangladéše na Pákistánu a prvního bangladéšského prezidenta Mudžíbura Rahmána, a začali ji ničit. Podle BBC už ji strhli.
(Na snímku stoupá kouř z vysoké školy v Dháce, 4. srpna.)
Foto: Suman Kanti Paul/Drik, Getty Images Protesty v Bangladéši začaly v červnu jako poklidné studentské demonstrace proti zákonu, podle něhož třetina postů ve státní správě připadá příbuzným veteránů bangladéšské války za nezávislost z roku 1971.
(Dháka, 3. srpna.)
V červenci se ale proměnily v celonárodní násilné protesty. Demonstranti si stěžovali na vysokou nezaměstnanost, práci podle BBC hledá na 18 milionů Bangladéšanů, a na to, že většina lidí v zemi nemá nic z obrovského ekonomického růstu, kterého země v posledních letech dosahuje.
(Policie rozhání na snímku studenty slzným plynem, vyfoceno 4. srpna ve městě Bogura.)
Foto: Suman Kanti Paul/Drik, Getty Images Bangladéš je světovou textilní velmocí, na trh dodává zboží v hodnotě 40 miliard dolarů ročně, ale práce v továrnách mladé generaci nestačí.
(Dháka, 4. srpna.)
Na snímku křičí studentští demonstranti hesla požadující rezignaci premiérky Šajch Hasín Vadžídové, 4. srpna.
Foto: NurPhoto, Getty Images Odcházející premiérka Vadžídová získala čtvrté funkční období v řadě v lednových volbách, které bojkotovala hlavní opoziční Bangladéšská nacionalistická strana.
(Na snímku zraněný demonstrant, 4. srpna v nemocnici v Dháce.)
Kritici 76letou Vadžídovou obviňovali z autoritářství, porušování lidských práv, potlačování svobody projevu a tažení proti disentu.
(Na snímku protestující studenti provolávají hesla na sousoší, které je věnované památce studenta Dhácké univerzity jménem Moin Hossain Raju, aktivisty Bangladéšského studentského svazu, který byl zabit při protestech proti terorismu. Vyfoceno 4. srpna.)
Foto: Suman Kanti Paul/Drik, Getty Images Vadžídová protestující označovala za teroristy, kteří se snaží zemi destabilizovat.
(Letecký snímek ukazuje setkání studentského protestu v Dháce, 3. srpna)
Bangladéš 148 460 km2 (zhruba dvojnásobek Česka), 170 milionů obyvatel (8. na světě) Hlavní město: Dháka Jazyk: bengálština Náboženství: islám (91 %), hinduismus (8 %) Po rozdělení Britské Indie se stal součástí Pákistánu, od nějž ho dělí přes 1500 kilometrů indického území, nezávislost získal v roce 1971 po válce s Pákistánem, ve které Bangladéš podporovala Indie.