Článek
Vše podstatné, co lze v tuto chvíli říct o ruském útoku raketou na Dnipro, který vyvolal mezinárodní rozruch, jsme shrnuli do tří odpovědí na nejpalčivější otázky.
Jakou raketu Rusko použilo?
Zatím není jasné, jaký přesně typ rakety Dnipro zasáhl.
Ukrajinské letectvo nejprve uvedlo, že šlo o mezikontinentální balistickou raketu (ICBM).
Média ale následně s odkazem na americké zdroje uvedla, že podle Pentagonu šlo spíš o dosud nepoužitý druh balistické rakety středního doletu (IRBM) založené na designu rakety typu Rubež RS-26 (tuto raketu jsme podrobněji popsali zde).
Sám ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva vypálila typ balistické rakety středního doletu (avšak MRBM, tedy s kratším dostřelem než IRBM) zvaný Orešnik (v překladu Líska).
Takový typ rakety přitom není znám a před Putinovým proslovem se o něm nikde neobjevila ani zmínka. Dodejme však, že prohlášení ruského prezidenta není v přímém rozporu s tím, co míní Washington - nakonec i tento tajemný Orešnik totiž klidně může být založený na raketě Rubež RS-26 zmiňované Američany.
Bližší informace nejspíš přinese až rozbor trosek rakety.
Proč jde jasně o gesto?
Přestože se neví, co přesně na Dnipro dopadlo, není pochyb o tom, že raketa představuje další úroveň ruského jaderného zastrašování.
Jak napsal na sociální síti X expert na jaderné zbraně z Univerzity v Oslu Fabian Hoffmann, v této otázce není nejdůležitější, zda šlo o raketu mezikontinentální, nebo raketu středního doletu.
Jak se liší ICBM od IRBM a MRBM?
Zkratkou z anglického označení ICBM se označuje mezikontinentální balistická raketa, kam se běžně řadí rakety s vyšším dostřelem než 5,5 tisíce kilometrů.
IRBM se v češtině označuje jako balistická raketa středního doletu a spadají do ní rakety s dostřelem 3 až 5,5 tisíce km.
Třetí kategorie MRBM bývá v češtině sice často označována stejně jako IRBM, tedy jako raketa středního doletu. Jde ale o nižší kategorii s dostřelem 1 až 3 tisíce km. Problém s označením v češtině je způsoben těžko odlišitelnými slovy „medium“ v případě MRBM a „intermediate“ v případě IRBM.
Stejně tak není hlavním důvodem ani skutečnost, že tyto rakety mohou nést jadernou hlavici, protože to může i celá řada jiných balistických raket, které Rusko v útocích proti Ukrajině opakovaně používá.
Zásadní je to, že šlo zjevně o raketu, která má primárně sloužit právě jako nosič jaderných raket a při konvenčním boji se běžně nepoužívá.
To se dá říct sice obecně o mezikontinentálních balistických raketách i balistických raketách středního doletu. Raketa použitá v Dnipru měla ale ještě něco navíc.
I díky dochovaným videím panuje přesvědčení, že byla vybavená zařízením schopným nést rovnou několik hlavic. Tento druh zbraně byl přitom navržen, aby zajistil schopnost silného jaderného úderu proti nepříteli i pro případ, že k dispozici bude jen málo raket.
Existují různé verze. První z nich (MRV) „rozsype“ hlavice do širšího okruhu cíle, čímž zajistí zásah většího území, podobně jako to dělá i klasická kazetová bomba. Jsou ale i varianty (MIRV), které jednotlivé jaderné hlavice umí i s přesností poslat na několik vzdálených cílů. Tady už zabíháme do podrobností, které opět nejsou až tak důležité pro celkový význam incidentu.
Podstatné je, že obě tyto varianty jsou jasně určené pro jaderné účely. Podle uznávaného jaderného experta Hanse Kristensena je to vůbec poprvé, co byl tento typ zbraně, byť bez jaderných hlavic, použit v boji.
Analýza
Rusko je v současnosti na ukrajinském bojišti nepochybně silnější stranou. Jeho jednotky intenzivně útočí i přes zjevně vysoké ztráty.
Pokud by navíc Rusko chtělo jen zničit vojenskou infrastrukturu ve městě Dnipro, mohlo by použít celou řadu jiných a jistě i méně nákladných raket.
To jsou hlavní důvody, proč se útok vykládá jako gesto, které ostatně Kreml doplnil i odpovídající rétorikou.
Ruský prezident po útoku ve výjimečném vysílání mimo jiné řekl, že útok na Dnipro byl proveden v reakci na nedávné ukrajinské útoky americkými raketami ATACSM a britskými Storm Shadow na cíle v Rusku, a dodal, že konflikt na Ukrajině dostává „světový rozměr“.
Hrozila jaderná válka?
Nabízí se otázka, jak daleko může mít takový incident ke skutečnému riziku jaderné války.
Je důležité, že obě strany už potvrdily, že Rusko útok dopředu avizovalo Pentagonu skrze příslušné kanály, které mají Washington s Moskvou nastavené pro krizovou komunikaci s cílem eliminovat riziko vypuknutí jaderného konfliktu. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova bylo oznámení o použití balistické rakety středního doletu zasláno „automaticky“ s předstihem 30 minut.
Že nejde o jaderný úder, nicméně USA mohly vědět i z mnoha dalších důvodů. Jak pro SZ už dřív vysvětlil expert na jaderné zbraně Pavel Podvig, předpokládá se, že použití jaderné zbraně by nutně předcházela celá řada přípravných kroků, kterých by si americké i jiné zpravodajské služby jen těžko nevšimly.
Jinými slovy ruská akce stěží mohla vyvolat falešný jaderný poplach a tím spíš jadernou odpověď. Na druhou stranu jde ale jistě o další eskalaci. Rusko útokem přešlo od opakovaných rétorických prohlášení či úprav doktríny k činům a „ukázalo“, jak vypadá v akci jeho zbraň určená ke způsobení jaderné zkázy.
„Hlavním cílem bylo budit strach,“ shrnul NYT závěry jeho zdrojů z americké administrativy i expertů na jaderné zbraně.
Válka na Ukrajně: Turbulentní listopadový týden
Neděle 17. listopadu
Američtí představitelé oznámili, že prezident Joe Biden po dlouhém naléhání Kyjeva umožnil Ukrajině použít americké střely dlouhého doletu k úderům proti cílům hluboko na ruském území. Rozhodnutí se týká zejména raket ATACMS.
Moskva dopředu varovala, že tento krok bude považovat za eskalaci. Američané naopak mluví o tom, že jde o reakci na eskalaci ze strany Ruska a zatažení Severní Koreje do války.
Úterý 19. listopadu
Rusko oznámilo ukrajinské úder raketami ATACMS v Brjanské oblasti. Později to pro americkou stanici CBS News potvrdily i zdroje z Washingtonu.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal změny v jaderné doktríně, které dávají Moskvě větší možnosti použít atomové zbraně. Píše se v ní mimo jiné, že Rusko bude považovat útok nejaderné mocnosti podporovaný jadernou mocností za jejich společný útok proti Rusku.
Středa 20. listopadu
Spojené státy ráno varují před „potenciálně významným útokem“ proti Ukrajině a preventivně zavírají ambasádu v Kyjevě. Následují je další státy. Prezident Biden zároveň umožňuje dodat Ukrajině protipěchotní miny, což dosud také odmítal.
Ukrajina poprvé nasazuje britské střely dlouhého doletu Storm Shadow k útoku v hloubi ruského území.
Čtvrtek 21. listopadu
Kyjev tvrdí, že Rusko vůbec poprvé k útoku proti Ukrajině použilo mezikontinentální balistickou raketu, což Spojené státy rozporovaly.
Putin později oznámil, že Rusko nasadilo nový typ rakety středního doletu Orešnik. Zároveň hrozil, že by je mohl použít proti zemím, které Ukrajincům dovolí, aby dodávané střely vypouštěli na Rusko.