Hlavní obsah

Objevilo se video čínského bezocasého letounu. Je jiný než současné stíhačky

Foto: Clay_PLAPAP/X, SZ

Ilustrační foto.

Video, na kterém je vidět čínský třímotorový stíhací letoun bez ocasních ploch, vzbudil zájem lidí na čínských sociálních sítích. Západní analytici jej identifikují jako J-36.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Video zachycuje jeden z čínských futuristických stíhacích letounů. Je třímotorový a bez ocasních ploch. Není jasné, kdy bylo video natočeno, ale v pondělí se objevilo na čínských sociálních sítích, jak píše americká CNN. Stíhačka letí nad dálnicí poblíž ranveje továrny Chengdu Aircraft Industry Group v provincii S’-čchuan, kde bylo nové letadlo pravděpodobně vyrobeno.

Podle analytiků jde o letoun J-36. Jeho snímky se poprvé objevily na čínských sociálních sítích koncem loňského roku a zaujaly nadšence i vojenské analytiky. Další se pak na internetu objevily minulý měsíc. Předpokládá se, že jde o letoun šesté generace, který využívá nejmodernějších technologií včetně technologie stealth, která omezuje detekci radary.

Odborník na vojenské letectví David Cenciotti, bývalý důstojník italského letectva, na svých internetových stránkách The Aviationist uvedl, že na šestisekundovém videu je konstrukce letounu J-36.

„Uspořádání tříproudových motorů se dvěma sacími otvory pod křídly a hřbetními sacími otvory za pilotní kabinou je odklonem od konvenčního uspořádání dvou motorů, které se objevuje u mnoha současných stíhaček. Toto uspořádání může přinést výhody z hlediska tahu a redundance,“ napsal Cenciotti.

Zásluhou J-36 by se Čína mohla vyrovnat Spojeným státům, nebo je dokonce předběhnout ve stíhacích letounech šesté generace. Stíhačky páté generace americké armády, dvoumotorové F-22 a jednomotorové F-35, jsou v současnosti obecně považovány za nejlepší na světě.

Letoun J-36 není jediné letadlo šesté generace, na kterém Peking zřejmě pracuje, jak CNN podotýká. V prosinci se objevily také snímky nového dvoumotorového proudového letounu bez ocasu, který analytici označují jako J-XX a někdy také jako J-50. Čínská lidová osvobozenecká armáda existenci J-36 ani J-50 veřejně nepřiznala.

„Z hlediska vývoje se zdá, že Čína je odhodlána provádět průzkum v oblasti letecké techniky nové generace,“ citoval státní bulvární deník Global Times minulý měsíc Wang Ya’nana, šéfredaktora časopisu Aerospace Knowledge.

Doporučované