Hlavní obsah

Objevili jsme barvu, jakou ještě nikdo neviděl, hlásí vědci z Kalifornie

Foto: Shutterstock AI Generator, Shutterstock.com

Barvu může člověk vidět jen díky stimulaci sítnice pomocí laseru (ilustrační snímek vygenerovaný umělou inteligencí).

Vědci údajně objevili novou barvu a popsali ji jako modrozelenou. Za běžných podmínek ji ale člověk neuvidí.

Článek

Lidé si možná myslí, že už na Zemi viděli všechno, ale podle týmu vědců z Kalifornské univerzity v Berkeley to tak úplně není. V nové studii zveřejněné v časopise Science Advances tvrdí, že během svého výzkumu viděli barvu, jakou dosud žádný člověk neviděl.

Neobvyklého vjemu dosáhli pomocí laserových pulzů mířených přímo do oka, které stimulovaly jednotlivé buňky sítnice. Podle výzkumníků tak posunuli lidské vnímání za jeho přirozené hranice, shrnuje jejich poznatky britský deník The Guardian. Jinými slovy běžně je údajná nová barva lidským okem nepostřehnutelná.

Tým z Berkeley během experimentu aplikoval laserové záblesky přímo na specifické fotoreceptory v oku. Výsledkem byla barva, kterou účastníci popsali jako „modrozelenou“. Označení ale zcela nevystihuje skutečnou intenzitu barvy ani „jedinečnost zážitku“ při spatření odstínu.

„Od začátku jsme předpokládali, že to bude vypadat jako naprosto nevídaný barevný signál, ale netušili jsme, co s tím mozek udělá,“ uvedl inženýr Ren Ng z Kalifornské univerzity v Berkeley.

Vědci sdíleli obrázek tyrkysově zbarveného čtverce, který má podobu barvy přiblížit. Zdůraznili však, že neexistuje způsob, jak tuto barvu ukázat na fotce v článku. Pojmenovali ji „olo“.

Lidé běžně vnímají barvy díky třem typům čípků v sítnici, které reagují na různé vlnové délky světla, konkrétně krátké (S), střední (M) a dlouhé (L). Přirozené světlo stimuluje vždy kombinaci těchto buněk, ale čípky M se samostatně přirozeně nestimulují. Vědci právě toho využili a použili laser k jejich cílené aktivaci, čímž podle nich umožnili vznik zcela nového barevného vjemu.

Ne všichni odborníci jsou ale přesvědčeni, že jde skutečně o novou barvu. „Není to nová barva,“ domnívá se John Barbur, specialista na zrak z londýnské St George’s University, kterého oslovil britský deník. Podle něj jde o velmi sytou zelenou, která může vzniknout jen u lidí s normálním červeno-zeleným barevným vnímáním, když je stimulován výhradně M čípek.

Navzdory pochybnostem věří tým vědců, že jejich nástroj, nazvaný Oz vision podle Smaragdového města z knih L. Franka Bauma, otevře nové vědecké možnosti, jak porozumět tomu, jak mozek vytváří vizuální vjemy.

Technologie by navíc mohla pomoci při zkoumání barvosleposti či onemocnění jako je pigmentová retinitida.

Zda se novou barvu podaří někdy běžně zprostředkovat veřejnosti, zůstává nejasné.

Související témata:

Doporučované