Článek
Zemědělské oblasti na severovýchodě Číny zasáhly prudké deště. Velká voda zaplavila rozsáhlé zemědělské plochy a zničila část úrody. Spolu s ní přišly i zvýšené obavy o potravinovou bezpečnost v zemi.
Severní Čínu už déle než týden sužují přívalové deště a záplavy způsobené tajfunem Doksuri. V okolí Pekingu a v přilehlé provincii Che-pej vyhnal z domovů více než milion lidí a zabil nejméně 30 osob. Dalších 14 lidí zahynulo ve městě Šu-lan v provincii Ťi-lin.
Záplavy silně dopadly i na provincii Chej-lung-ťiang, které se přezdívá „velká severní obilnice“. Řeky, které zavlažují tamní úrodnou zemědělskou půdu, se rozvodnily a zatopily rýžová pole. Zničily i skleníky s vypěstovanou zeleninou, jak informovala čínská státní média.
Na čínských sociálních sítích se v posledních dnech začala šířit videa, na kterých zemědělci z provincie Chej-lung-ťiang žádají o pomoc se záchranou úrody, upozornil server South China Morning Post.
„Chceme použít vysokotlaké vodní dělo, abychom spláchli bahno, ale je to příliš mnoho práce a zoufale potřebujeme pomoc skutečných odborníků ze všech oblastí,“ uvádí například jedna z žen. Stejně jako další zemědělci má strach, že bahno, které potáhlo kvetoucí rýžové plodiny, by mohlo snížit její výdělek.
Více o záplavách v Číně:
Poté, co se povodňová situace v čínském hlavním městě Pekingu výrazně zhoršila, rozhodly v pondělí čínské úřady, že rozbouřenou vodu, jež zničila infrastrukturu, zatopila budovy a auta a ohrožovala obyvatele města, odkloní do sousední provincie Che-pej.
„Vážný dopad“ na zemědělství
Zaplavení rozsáhlých zemědělských ploch zvýšilo obavy z možných dopadů na potravinovou bezpečnost v Číně, píše server CNN. Extrémní projevy počasí související se změnou klimatu představují pro čínské zemědělství a zásobování potravinami v poslední době rostoucí hrozbu.
Tajfun Doksuri zasáhl provincie Chej-lung-ťian, Ťi-lin a Liao-ning, které jsou známé coby obilnice Číny. Podle údajů čínské státní rady se v loňském roce podílely více než jednou pětinou na celkové produkci obilí v zemi, jednou čtvrtinou na výrobě obilných komodit a jednou třetinou na vývozu obilí. Ve velkém se zde pěstuje také sója, kukuřice nebo rýže.
Čínské ministerstvo zemědělství a venkova minulý týden varovalo, že prudké deště, které přinesly tajfun Khanun a Doksuri, budou mít pravděpodobně „vážný dopad“ na čínskou zemědělskou produkci.
Zkáza rýžových polí na severovýchodě Číny přišla krátce potom, co v květnu zasáhly záplavy provincii Henan, další významnou obilnářskou oblast, která produkuje zhruba třetinu pšenice v zemi.
Deště, které udeřily těsně před sklizní, měly podle čínského Národního statistického úřadu za následek pokles produkce pšenice v Číně o 0,9 %. Jednalo se o první pokles za posledních sedm let.
Vlna veder a sucha, která v červnu zasáhla většinu severní Číny a přinesla rekordní teploty, také silně dopadla na pěstování kukuřice či sóji, upozornil minulý měsíc čínský meteorologický ústav.
Podle serveru CNN je pravděpodobné, že zásahy do zemědělského sektoru budou mít dopad na ceny potravin, které v posledních měsících zůstávaly relativně stabilní.
Peking minulý týden zrušil antidumpingová cla na dovoz australského ječmene, která byla zavedena v roce 2020 v době diplomatického napětí mezi oběma zeměmi.
Čínu loni v létě zasáhla jedna z nejhorších vln veder a sucha za posledních několik desetiletí. Přinesla s sebou rozsáhlé výpadky elektřiny i narušení potravinových a průmyslových dodavatelských řetězců.
Peking se od té doby začal více zajímat o potravinovou bezpečnost. Čínský vůdce Si Ťin-pching dokonce v březnu řekl, že zemědělství je základem národní bezpečnosti.
„Jakmile se v zemědělství něco pokazí, naše misky budou v rukou někoho jiného a my budeme muset být závislí na jídle od jiných. Jak můžeme v takovém případě dosáhnout modernizace?“ vzkázal tehdy.