Článek
Děti včetně batolat představují více než třetinu obětí z téměř 10 tisíců případů znásilnění a dalších forem sexuálního násilí spáchaného ve východním Kongu v prvních dvou měsících tohoto roku. V tiskové zprávě to v pátek uvedl Dětský fond OSN (UNICEF).
Východní oblast Konga sužuje násilí už téměř 30 let. Boje znovu zesílily v letošním roce, když povstalecká skupina M23 s pomocí Rwandy dobyla města Goma a Bukavu na východě země. Násilí si vyžádalo tisíce mrtvých, včetně dětí, stovky tisíc lidí pak byly nuceny uprchnout ze svých domovů.
Mluvčí UNICEF James Elder na tiskovém brífinku v Ženevě řekl, že znásilňování a další formy sexuálního násilí jsou používány jako válečná zbraň a v průměru se odehrávají každých 30 minut. Mezi oběťmi jsou přitom podle něj i batolata.
„Nemluvíme o izolovaných incidentech, mluvíme o systematické krizi,“ řekl Elder s odkazem na databázi organizací působících v terénu. Vyplývá z ní, že 35 až 45 procent obětí je mladších 18 let. „Je to válečná zbraň a záměrná taktika teroru,“ dodal mluvčí.
Elder, který hovořil prostřednictvím videopřipojení z Gomy, upozornil i na to, že nedostatečné financování dopadá na schopnost ošetřovat přeživší sexuálních útoků. V nemocnici, kterou Elder tento týden navštívil, nemělo 127 obětí znásilnění přístup k lékárničkám, které mohou zabránit infekci HIV bezprostředně po násilném činu. „Mezery ve financování ohrožují životy,“ řekl Elder.
Elder neupřesnil důvody pro výpadky poskytování financí v Kongu. Mnohde ale zasáhly humanitární programy velké škrty v zahraniční pomoci poskytované jedním z předních dárců, kterým jsou Spojené státy.