Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Děti, které se ve Velké Británii dostali od obchodníků s lidmi, nejsou dostatečně chráněny. Podle zjištění The Guardian více než 1500 identifikovaných dětských obětí skončilo opět v rukou vykořisťovatelů.
Organizace proti obchodování s lidmi After Exploitation získala údaje za období od ledna 2023 do července 2024, z nichž vyplývá, že 1541 dětí, z toho 230 dívek a 1311 chlapců, bylo dvakrát nebo vícekrát nahlášeno vládnímu Úřadu pro identifikaci obětí obchodování s lidmi (NRM). Znovu nahlášeno bylo také vysoké číslo dospělých, konkrétně 1244 mužů a 470 žen.
Podle britské komisařky pro děti Rachel de Souzy je hlavním problémem to, že obchodované děti často nejsou vnímány jako oběti. „To znamená, že se jim nedostává dostatečně rychlé a komplexní podpory, a to otevírá cestu dalšímu vykořisťování ze strany obchodníků,“ dodává de Souza. Připomíná, že oběti jsou velmi zranitelné kvůli traumatu, které si z obchodování odnáší.
Cílem NRM je chránit lidi, kteří již nejsou pod kontrolou obchodníků, poskytnout jim bezpečné bydlení, poradenství a podporu nutnou pro jejich zotavení. Patricia Durrová, ředitelka organizace pro boj proti obchodování s lidmi Ecpat UK, však tvrdí, že systém nefunguje kvůli neefektivnímu identifikačnímu postupu a ochranným mechanismům.
„Pro většinu dětí není vstup do NRM ničím jiným než zaškrtnutím políčka,“ říká Durrová. Dodává, že většina dětských obětí, které její organizací prošly, čekala roky na právní poradenství a přístup k psychologické podpoře.
Dětské oběti obchodování jsou ve Spojeném království často nuceny zapojit se do ilegálního obchodu s drogami, například k péči o rostliny konopí. „Vyzýváme novou vládu, aby se zavázala chránit děti před vykořisťováním a opětovným obchodováním,“ apeluje Durrová. Podle mluvčího ministerstva vnitra je britský kabinet odhodlán proti všem formám moderního otroctví bojovat a zajistit, aby měly oběti přístup k podpoře, kterou potřebují.