Hlavní obsah

Nucené práce na příkaz Kima. Čína nelegálně najímá rybáře z KLDR, tvrdí zpráva

Foto: Igor Grochev, Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Podle nové studie pracují na čínských plavidlech zaměřených na lov tuňáků Severokorejci, jejichž mzda putuje do rukou KLDR. To jde proti OSN, která zakazuje členským státům najímat severokorejské pracovníky.

Článek

Čínské rybářské flotily operující v Indickém oceánu údajně využívají Severokorejce na nucenou práci. Vyplývá to z pondělní studie britské organizace Environmental Justice Foundation (EJF), která se zaměřuje na otázky životního prostředí a lidských práv. Informuje o tom agentura AP.

Organizace identifikovala nejméně 12 čínských rybářských plavidel, která v letech 2019 až 2024 zaměstnávala severokorejskou posádku. Jejich plat přitom dostával severokorejský režim. EJF ke svým závěrům dospěla na základě fotografií, videozáznamů a rozhovorů s devatenácti indonéskými a filipínskými rybáři, kteří se Severokorejci pracovali, popisuje britský deník The Guardian.

Čína by tak jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN porušovala rezoluci přijatou tímto orgánem z roku 2017. Podle ní nemohou členské státy OSN vydávat Severokorejcům pracovní povolení a zároveň měly repatriovat všechny zbývající severokorejské pracovníky ze svého území do konce roku 2019.

Někteří členové severokorejské posádky byli podle zprávy údajně drženi na moři až deset let. Často se přesouvali na palubu jiných lodí, aby je jako nelegální pracovní sílu neodhalila kontrola v zahraničních přístavech. Zároveň jim to bránilo v možnosti dostat se zpět na pevninu.

Pokud loď zakotvila v přístavu, nesměli údajně Severokorejci plavidlo opustit ani nemohli používat mobilní telefony, vypověděli podle agentury AP asijští členové posádky.

Kvůli častým přesunům nemohla organizace podle svých slov odhadnout, kolik Severokorejců na palubě čínských plavidel pracovalo.

Severokorejce popsané ve zprávě EJF vyslala na práci na lodích podle serveru The Guardian pravděpodobně jejich vláda. Ta je známá tím, že své občany vyváží jako dělníky. Jedná se tak o jednu z několika forem nucené práce, která se podle červencové zprávy Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva v autoritářské KLDR „hluboce institucionalizovala“.

Práce na lodích namísto vojenské služby

„Někteří členové severokorejské posádky mně řekli, že pracují na čínských rybářských lodích, aby unikli odvodu do armády,“ vyprávěl pro The Guardian indonéský rybář. „Mají jen dvě možnosti: podporovat vládu prací na plantážích či ve státním podniku, nebo pracovat v zahraničí na čínských rybářských lodích,“ popsal.

„Můj (severokorejský, pozn. red.) přítel mně řekl, že za sedm let práce na rybářských lodích nedostal on ani jeho rodina žádné peníze. Peníze jim sebere vláda a jakmile se vrátí, tak jim jako kompenzaci postaví dům. Nebyli z tohoto modelu nadšení, ale nemají jinou možnost,“ dodal.

Podle EJF naznačují regulační a další dostupné údaje, že ulovené ryby z čínských lodí se mohly dostat na evropský, britský a asijský trh, píše deník The New York Times.

Čtyři z nejméně dvanácti čínských plavidel zaměstnávající Severokorejce jako pracovní sílu měly povolení vyvážet ryby do Evropy a Spojeného království. Přepravní lodě podezřelé z odběru ryb z těchto čínských plavidel na moři navštívily trhy také v Asii, včetně Japonska, Tchaj-wanu a Jižní Koreje.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien na dotaz ohledně zprávy EJF na pondělním brífinku uvedl, že s ní není obeznámen, ale že Čína provádí rybolov na moři v souladu se zákony a předpisy. Také sdělil, že příslušná spolupráce Číny se Severní Koreou probíhá „v rámci mezinárodního práva“.

Doporučované