Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V minulosti se bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee prezentoval jako velký stoupenec židovských osad na okupovaných územích i jako odpůrce dvoustátního řešení blízkovýchodního konfliktu.
Někdejší uchazeč o republikánskou nominaci do prezidentských voleb 2008 rovněž odmítal uznat i samotnou existenci Palestinců. Nyní se 69letý evangelikál díky nominaci prezidenta Donalda Trumpa stane americkým velvyslancem v Izraeli.
Při březnovém slyšení před zahraničním výborem amerického Senátu se budoucí ambasador snažil od svých výroků z minulosti distancovat.
„Nejsem zde proto, abych vyjadřoval nebo hájil své vlastní názory nebo politiku, ale abych se prezentoval jako člověk, který bude respektovat a reprezentovat prezidenta,“ prohlásil na úvod svého vystoupení před senátory.
Demokraté sice s jeho nominací nesouhlasili, ve středu 9. dubna ji nicméně Senát potvrdil.
Huckabee senátorům oznámil, že chce do Izraele přijet už před svátkem pesach, který začíná 12. dubna. „Mike udělá s Izraelem zázraky,“ slibuje prezident Trump.
Už před zmíněným Huckabeeho vystoupením ale demokraté i některé proizraelské skupiny vyjádřili nesouhlas s nominací s tím, že jeho názory jsou extrémní a „jdou proti zájmům Američanů“, napsala agentura AP.
Okupace neexistuje, osady také ne
„V jedné z nejnestabilnějších a nejnásilnějších oblastí dnešního světa není potřeba dalšího extremismu, a už vůbec ne z postu velvyslance Spojených států,“ prohlásil demokratický a židovský kongresman Jerry Nadler.
Narážel na dřívější Huckabeeho výroky, například když v roce 2017 asistoval při rozšiřování židovské osady Maale Adumim. „Jsou určitá slova, která odmítám používat. Neexistuje nic jako Západní břeh Jordánu. Je to Judea a Samaří. Nic jako osada neexistuje. Jsou to komunity, jsou to čtvrti, jsou to města. Nic takového jako okupace neexistuje,“ řekl tehdy republikánský politik.
Při svém slyšení v Senátu sice mluvil o palestinském státu, který dříve odmítal, víceméně ale podpořil Trumpův plán na poslání Palestinců do jiných arabských zemí. „Palestinský stát by měl být vytvořen jinde v širším arabském světě, i když ti, kteří chtějí zůstat, by neměli být vyhnáni,“ řekl.
Progresivní měsíčník The Nation o Huckabeem napsal, že horšího velvyslance si Trump vybrat nemohl. Někdejší guvernér podle něj věří v křesťanský sionismus, v němž se lidé doslova modlí za válku v Palestině jako znamení blížícího se Kristova návratu.
Pro křesťanské sionisty by politika USA měla vycházet z doslovného výkladu Bible, který naznačuje, že židovské dobytí celé historické Palestiny je nezbytným předpokladem pro návrat Ježíše Krista. Věří, že když se to stane, lidé buď konvertují ke křesťanství, nebo shoří ve věčném pekle.
Souhlasíte s vyhladověním dvou milionů lidí?
Huckabeeho vystoupení hned třikrát přerušili jeho odpůrci, kteří si přinesli transparenty s nápisy jako „Židé říkají ne“ nebo „Svobodu Palestině“. Ochranka Kapitolu je ale vzápětí vyvedla.
Lehké to nicméně Huckabee neměl ani s demokratickými senátory. Na přímou otázku musel přiznat, že v minulosti podporoval anexi Západního břehu Jordánu, nyní prý ale chce jen naplňovat Trumpovu politiku.
Senátor Chris Van Hollen se ho zeptal, zda souhlasil s izraelským přerušením dodávek potravin do Pásma Gazy. „Nevěříte v kolektivní tresty, že?“ tlačil na Huckabeeho.
„Nevěřím v kolektivní tresty, pokud se Palestinci v Gaze nepodíleli na zadržování rukojmích a mučení,“ reagoval budoucí velvyslanec. Senátor ho ale přerušil a připomněl mu, že v Pásmu Gazy žijí dva miliony lidí.
„Ministr financí (Becalel) Smotrič navrhl, cituji, že by mohlo být oprávněné a morální nechat vyhladovět dva miliony Palestinců v Gaze jako součást strategie na osvobození rukojmích. Mám jednoduchou otázku: Souhlasíte s ministrem financí Smotričem?“ citovala Van Hollena televize Fox News.
Huckabee odpověděl, že jako velvyslanec se nemůže hádat s lidmi v zemi, kde působí.