Článek
V souladu s tím, co bylo rozhodnuto už na říjnovém sjezdu čínské komunistické strany, dokončuje Čína sérii změn ve vládních funkcích. V neděli čínský parlament stvrdil změnu i na křesle ministra obrany, kam usedne generál Li Šang-fu.
Muž, kterého experti na bezpečnost popisují jako technokrata, co zmodernizoval čínskou armádu.
CNN píše, že jeho jméno podle expertů „neunikne pozornosti USA“ i kvůli pošramoceným vztahům s Washingtonem.
Pětašedesátiletý Li Šang-fu je totiž od roku 2018 na sankčním seznamu Spojených států kvůli nákupu ruských zbraní. Konkrétně šlo o odvetné opatření administrativy exprezidenta Donalda Trumpa například za čínský nákup ruských stíhaček SU-35 a protivzdušného systému S-400.
Jmenování Li Šang-fua do funkce je podle expertů oslovených agenturou Reuters pravděpodobně odměnou za práci na modernizaci čínské armády. Li od roku 2016 zastával vysokou funkci v oddělení armády, které zodpovídalo za zrychlení rozvoje čínských kybernetických a vesmírných schopností.
Podle odborníků může Liova historie „technokrata a pracovníka v čínském satelitním programu“ hrát klíčovou roli ve směřování čínské armády.
„Operační a technologické pozadí nového čínského ministra je obzvlášť případné, protože Čínská lidová osvobozenecká armáda se chce stát armádou světové úrovně do roku 2049,“ řekl k tomu pro Reuters James Char ze singapurského bezpečnostního think-tanku RSIS.
Kromě nového ministra obrany čínský parlament v neděli zvolil i čtveřici nových vicepremiérů a několik dalších ministrů. Už v pátek také podle očekávání zvolil nového premiéra Li Čchianga.
Změny ve vládě nahrávají posílení vlivu prezidenta Si Ťin-pchinga. Tomu parlament ostatně v pátek oficiálně posvětil bezprecedentní třetí pětileté funkční období. Reuters ho proto označuje za nejmocnějšího vůdce země od zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga.