Článek
V Brazílii proběhly první zátahy proti nezákonnému odlesňování v amazonském deštném pralese pod taktovkou nového prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy. Ten se dříve zavázal ukončit drancování pralesa, k němuž docházelo za jeho předchůdce Jaira Bolsonara.
Novináři z agentury Reuters tento týden doprovázeli razie vedené vládní agenturou pro ochranu životního prostředí (Ibama) v deštném pralese ve státě Para. Akce má zastavit těžaře a rančery, kteří nezákonně kácí les. Agentura zahájila tento týden razie také ve státech Roraima a Acre, uvedla koordinátorka prosazování ochrany životního prostředí Tatiane Leiteová.
Asi 10 agentů Ibamy vyrazilo ve čtvrtek ze své základny v obci Uruara ve státě Para spolu s desítkou federálních policistů směrem k domorodé rezervaci, kde satelitní snímky ukázaly nelegální aktivity těžařů dřeva. Cílem mise je zastavit a odstrašit dřevorubce, aby se do lesa nevraceli, a udělovat pokuty těm, kteří budou chyceni s nelegálním dřevem.
Minulý rok zmizelo z Brazílie téměř 600 mil. stromů
V rozmezí 1. ledna až 30.prosince 2022 bylo v brazilské části amazonského pralesa vykáceno 578 419 419 stromů. Změnu slibuje nedávno inaugurovaný prezident Luiz Inácio Lula da Silva.
Bolsonarova vláda házela ochranářům takříkajíc klacky pod nohy: Nenavýšila financování agentury ani počet jejích zaměstnanců a bývalý prezident naopak kritizoval agenturu za udělování pokut zemědělcům a horníkům.
Bolsonarova strategie ochrany Amazonie se podle Reuters do značné míry opírala o nákladné vojenské operace a Ibama tak byla postavena na vedlejší kolej navzdory rozsáhlým zkušenostem a úspěchům agentury v boji proti ničení amazonského pralesa.
Za vlády „brazilského Trumpa“ byla odlesněna oblast větší než Dánsko, což je o 60 % více než v předchozích čtyřech letech.
Jeho soupeř Lula da Silva v rámci kampaně v loňském roce slíbil, že pověří Ibamu opět vedením boje proti odlesňování a navýší rozpočet i počet zaměstnanců. Do úřadu nastoupil 1. ledna, takže slíbené prostředky se dostanou na patřičná místa teprve časem. Agenti Ibamy však agentuře Reuters řekli, že se cítí posíleni už tím, že Lula vyhlásil ochranu životního prostředí jako nejvyšší prioritu.
Lulada Silva se poprvé ujal úřadu v roce 2003, kdy se odlesňování Amazonky blížilo historickému maximu, a díky přísnému vymáhání ekologických zákonů jej za dobu ve funkci snížil o 72 % na téměř rekordní minimum.