Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Objevování nových druhů zvířat není zaniklou disciplínou prvních vědců, kteří cestovali ve své době do zcela neznámých lokalit. I v 21. století se každý rok objeví noví dosud nepoznaní živočichové.
A rok 2024 není výjimkou.
Nových druhů je pro mnohé možná překvapivě velké množství. Značná část z nich je sice zajímavá jen pro lidi z oboru a nemluví se o nich, ale to rozhodně není případ následujících pěti příkladů.
Nový druh anakondy velké
„Anakonda velká je dlouho považována za jedno z nejhrozivějších a nejzáhadnějších zvířat celé Amazonie. Náš nový výzkum přivádí vědecké pochopení tohoto úžasného zvířete na vyšší úroveň. Odhaluje totiž, že ve skutečnosti má dva druhy,“ představil hlavní výsledek letos publikované studie jeden z jejích autorů Bryan G. Fry z australské University of Queensland v článku pro web The Converstaion.
Nový druh anakondy velké vědci pojmenovali anakonda velká severní (Eunectes akiyama). Na pohled je od „obyčejné“ anakondy velké k nerozeznání, což je i důvod, proč se o tomto druhu až dosud vůbec nevědělo. Geneticky se ale liší výrazně.
Fry uvedl, že genetická odlišnost činí 5,5 %, což označil za „závratné“ číslo. V nízkých jednotkách procent se totiž pohybuje genetická odlišnost například i člověka a různých druhů opic.
„Já i mí kolegové jsme byli v šoku, že jsme našli tak významné genetické rozdíly mezi druhy anakond. Vzhledem k tomu, že se jedná o tak velkého obratlovce, je pozoruhodné, že jsme si toho dosud nevšimli,“ napsal Fry.
Jeho tým genetické vzorky sbíral v devíti různých zemích a projekt trvá už téměř 20 let.
Podivný mořský živočich s motivem pandy
Do oficiální databáze druhů se letos dostal také živočich s latinským názvem Clavelina ossipandae. V angličtině ho vědci nazývají těžko přeložitelným složením slov odkazujících na kostlivce a pandu. Jde o zvláštně zbarvený druh sumky, tedy bezobratlého živočicha žijícího většinou na mořském dně.
Clavelina ossipandae na pohled připomíná, jak píše časopis Geographical „pandu v haloweenském kostýmu“ kostlivce. Má totiž výraznou černobílou kresbu doplněnou bílými čarami připomínajícími lidský hrudní koš.
Vědci o tomto živočichovi ví už delší dobu, teprve letos se ale potápěčům podařilo nashromáždit dost materiálu, aby se mohl oficiálně vyhlásit nový druh. Živočich žije u pobřeží japonského ostrova Okinawa a živí se filtrováním živin z mořské vody. Čáry připomínající kosti jsou ve skutečnosti cévy v jejich žábrách.
Neznámá ryba s bizarní hlavou
Teprve před několika dny svět oblétla zpráva o nových druzích objevených vědeckou expedicí v Peru.
Mezi novými druhy je i dosud neznámá ryba s bizarně tvarovanou hlavou. Tým vedený expertem na biodiverzitu Trondem Larsenem své poznatky shrnul v bulletinu publikovaném neziskovou organizací Conservation International.
„Její funkce pro nás zůstává záhadou. Kdybych si měl tipnout, řekl bych, že je nějakým způsobem spojená se smyslovými orgány v hlavě, nebo má možná co dočinění s kontrolou vztlaku,“ řekl Larsen o podivném výstupku na hlavě ryby britskému Guardianu.
Oh damn, new fish just dropped! Our #AnAnimalADay is the new blob-headed fish found in Peru that was announced in the media just this week! It appears to be a new species of armored catfish, and due to how new this all is we don't yet know what that blob head is used for. pic.twitter.com/tDUybaCUo6
— Joe Proszek (@JoeProzac) December 22, 2024
Nový druh ocelota
Návrh na uznání nového druhu letos přinesla i práce 40 vědců, kteří přezkoumali na 1400 záznamů z muzeí, fotopastí i sběru genetického materiálu týkajících se malých divokých koček obývajících tropickou a subtropickou Ameriku.
Výsledkem analýzy je zjištění, že na světě existuje dosud neznámý druh ocelota, kterého vědci navrhují pojmenovat Leopardus pardinoides.
Jak tomu však v případě objevů nových druhů v 21. století bývá paradoxně často, vědci šťastnou zprávu o objevu rychle doplnili varováním, že tento ocelot je pravděpodobně ohrožený.
DiCapriův had
V přehledech nově objevených zvířecích druhů roku 2024 mezi ostatními na první pohled zaujme i živočich nazvaný i „DiCapriův himalájský had“ neboli Anguiculus dicaprioi.
Návrh na kuriózní název hada vědecký tým ve studii publikované v časopise Nature zdůvodňuje nutností vzdát hold herci Leonardu DiCapriovi za jeho environmentalistické snažení a osvětu v oblasti změny klimatu.
Na pohled však tento druh hada není ničím výjimečný. Že jde o nový druh, podobně jako u anakondy vyšlo totiž najevo až z analýzy DNA. Vzhledem tento živočich připomíná jiné známé druhy hadů.
A new genus and species of snake from the Himalayas, Anguiculus dicaprioi named after @LeoDiCaprio https://t.co/vRjx1ljrN3#newspecies #herpetology #nhm #rewild #leonardo #dicaprio #HimachalPradesh #Himalayas #Liopeltis pic.twitter.com/KpP6DxQQBE
— Zeeshan A. Mirza (@snakeszeeshan) October 21, 2024