Článek
Mezi novými důkazy, které v pátek zveřejnil americký list The New York Times (NYT), jsou záběry ze dvou bezpečnostních kamer, záběry z dronu a záběry natočené obyvatelem Jablunské ulice v Buči.
Právě Buča, která je severozápadním předměstím Kyjeva, byla jedním z dějišť největších masakrů civilních obyvatel, kterého se v průběhu březnové okupace dopouštěli ruští vojáci.
Vedli zajatce na popravu
Jeden ze záběrů z bezpečnostní kamery na domě ukazuje, jak 4. března ruští vojáci vedli devět přikrčených ukrajinských zajatců. Jdou v řadě a jednou rukou se drží zajatce před sebou, druhou mají za hlavou. Je mezi nimi i muž v modré mikině s kapucí.
Muže v modré mikině zachytil na videu i obyvatel Jablunské ulice ukrytý doma. Krátké video pořídil přes okno. Záběry zachycují, jak Rusové vedou zajatce a u jednoho z plotů je nutí si lehnout na zem.
In addition to the security camera footage, a man filming from a neighboring house captured the captives being forced to kneel outside 144 Yablunska Street. He counted all nine men in line. Rudenko was wearing a distinctive blue hooded sweatshirt. pic.twitter.com/h20xUbbSxa
— Evan Hill (@evanhill) May 20, 2022
Záběry doplňují svědectví místních, se kterými američtí novináři hovořili. Osm svědků deníku vylíčilo, že vojáci odvedli muže ke kancelářské budově, kterou Rusové zabrali a kde si udělali štáb a polní nemocnici. Pak se ozvaly výstřely a zajatci se už nevrátili.
Svědectví z Jablunské
Třípatrová administrativní budova s kachlovou fasádou se nachází v Buči v Jablunské ulici č. 144, za kterou jsou teď vyhořelé sklady. Jablunskou před měsícem navštívily i Seznam Zprávy. V reportáži z ulice jsme přinesli mimo jiné svědectví obyvatel domů stojících na dohled od zmíněné kancelářské budovy.
Reportáž Seznam Zpráv z Jablunské ulice v Buči:
„Tamhle u té budovy vojáci shromáždili místní lidi. Čtyři členy územní obrany donutili, aby se v zimě venku vysvlékli, mučili je a pak je zastřelili,“ ukazovala Halyna Zabarylová ze zahrady na 100 metrů vzdálenou stavbu. Její svědectví potvrdil její syn Vadim, který žije s matkou, a také sousedka Halyna Čeredničenková.
Čeredničenková se Zabarylovou popsaly i to, že jim na zahradu vjelo a zaparkovalo tam několik ruských vojenských vozidel. Svědčila o tom rozražená a rozježděná brána, polámané sloupky a hluboké brázdy v hlíně.
Tíha vojenských vozidel zničila Čeredničenkové vodovodní trubky a poškodila i studnu, proto byl její dům už dva měsíce bez tekoucí vody. „Opravovali tam čtyři tanky,“ ukazovala seniorka.
Že v zahradách parkovala těžká vojenská technika, teď potvrzují i záběry části Jablunské ulice pořízené z dronu 5. března, které v pátek zveřejnily NYT. Potvrzují i výpovědi svědků o popravách.
A drone video filmed the next day confirmed what happened. As the drone buzzed by 144 Yablunska Street, it captured two Russian soldiers standing next to bodies, including Rudenko in his distinctive blue sweatshirt. pic.twitter.com/mehuKoRm1e
— Evan Hill (@evanhill) May 20, 2022
Na záběrech se totiž dají identifikovat mrtvá těla ležící na zemi vedle okachlíkované administrativní budovy. Vedle nich stojí dva ruští vojáci. Viditelná je i modrá bunda, kterou měl zajatec na předchozích záběrech. Deník ho identifikoval jako Denyse Rudenka.
Jeho tělo už několik týdnů po smrti společně s dalšími zavražděnými muži zachytil i fotograf agentury AP, bylo to 3. dubna, tedy krátce poté, co Rusové z Buči odtáhli a masakry, kterých se dopustili, začaly vycházet najevo.
Deník NYT na základě svého detailního vyšetřování píše, že zabití muži byli dělníci a otcové od rodin, kteří se krátce před smrtí přidali k domobraně. Téměř všichni bydleli v docházkové vzdálenosti od budovy, u které se nakonec našla jejich těla.