Článek
Poskytli tak další informace o této zbrani, kterou podle zdrojů ve Spojených státech byla experimentální raketa středního doletu.
Agentura Reuters píše, že tyto rakety jsou obvykle určeny k využití pro jaderné útoky na cíle, které jsou vzdálené tisíce kilometrů. Jeden z ukrajinských zdrojů řekl, že raketa nesla makety bojových hlavic a škody, které způsobila, popsal jako „celkem malé“. Druhý činitel řekl, že „v tomto případě (raketa) byla bez výbušnin. Nenastaly tak typy výbuchů, které jsme očekávali. Něco tam bylo, ale nebylo to velké“, řekl.
Ruský prezident Vladimir Putin po útoku uvedl, že balistická raketa středního doletu Orešnik obstála v testu a dosáhla svého cíle, kterým byl podnik na výrobu raket v Dnipru. Prohlásil také, že ruská armáda bude dále testovat Orešnik v boji a že má zásoby těchto raket připravených k nasazení. Ukrajina oznámila, že už pracuje na systému protivzdušné obrany, který by dokázal tyto zbraně ničit.
Reuters podotýká, že Ukrajina jen vzácně zveřejňuje informace o ruských útocích na vojenské cíle.
Podle amerických činitelů Rusko disponuje jen malým počtem raket Orešnik, které podle západních expertů vycházejí z balistických raket středního doletu RS-26 Rubež. Ty mají dolet více než 5000 kilometrů. Orešnik použitý při útoku na Dnipro ruská armáda odpálila z Astrachaňské oblasti, a uletěl tak jen asi 700 kilometrů.
„Řekl bych, že jde o mimořádně nákladný způsob, jak nadělat zřejmě ne tak rozsáhlé škody,“ zhodnotil útok na Dnipro americký expert na problematiku zbraní hromadného ničení a geopolitiku Jeffrey Lewis z Middlebury Institute of International Studies v kalifornském Monterey.