Článek
Od roku 2014 se na zdech domů po celém Rusku postupně objevily stovky ocelových tabulek se jmény a základními údaji lidí popravených za éry Sovětského svazu. Jde o projekt iniciativy Poslední adresa, který v současnosti působí jako fond a mezitím se rozšířil také do dalších zemí včetně Česka. Tabulky se umisťují v místech, kde oběti komunistických represí naposledy žili.
Letos se však památeční destičky začaly z fasád ruských měst vytrácet. Během uplynulého týdne byly zaznamenány hned dva případy jejich hromadné demontáže v Petrohradě a Moskvě.
Podle ruského zpravodajského kanálu SOTA, do kterého přispívají nezávislí ruští novináři, vyšlo v pátek najevo, že ze zdi Domu specialistů na petrohradském Lesním prospektu zmizelo 34 cedulek obětí sovětských represí. Tabulky bez vysvětlení odstranili zaměstnanci společnosti, která budovu spravuje.
V sobotu pak jeden ze čtenářů dalšího zpravodajského kanálu ASTRA informoval, že bylo odmontováno také pět tabulek z domu na Pokrovském bulváru v centru Moskvy. Ve 30. letech zastřelili celkem 26 jeho obyvatel. První tabulky tam byly umístěny v roce 2016.
Iniciativa Poslední adresa se inspirovala již rozšířeným projektem připomínání památky obětí holokaustu pokládáním kamenů zmizelých. Fond na projektu spolupracoval s lidskoprávní a historickou organizací Memorial, jejíž činnost ruské soudy zakázaly.
Každá pamětní tabulka je věnována jednomu konkrétnímu člověku. Tabulky mají stejnou podobu a obsahují stejné informace - jméno, povolání, rok narození, datum zatčení a úmrtí. Autorem výtvarného zpracování je ruský architekt a výtvarník Alexandr Brodskij. V Česku projekt zastřešuje Ústav paměti národa.
Ze zdí v ruských městech začali tabulky častěji odstraňovat od jara letošního roku. V květnu je v Moskvě odmontovali ze třech různých míst, v červnu podle koordinátorky projektu Poslední adresa Oxany Matijevské zmizeli z několik budov v okolí Tverské ulice. Kdo za jejich odmontováním byl, není jasné.