Článek
V Barentsově moři, severně od poloostrova Varanger, se 12. září odehrál incident mezi ruským torpédoborcem Admirál Levčenko a norskou rybářskou lodí.
„Toto je ruská válečná loď, musíte opustit oblast,“ popsal kapitán Øystein Orten zprávu, kterou slyšel ve vysílačce, když se jeho posádka chystala vytáhnout z moře úlovek.
Výzva k odplutí kvůli ruskému cvičení prý Nory zprvu nevyděsila. „Odpověděl jsem, že nepřipadá v úvahu, abychom se v tu chvíli stěhovali. Měli jsme na palubě dlouhé šňůry,“ řekl kapitán listu FriFagbevegelse.
Orten pokračoval, že 163 metrů dlouhá válečná loď poté zamířila k jejich 15metrovému plavidlu, zatroubila a vypálila varovný výstřel, který explodoval ve vodě nedaleko jejich plavidla.
„Byl to silný výbuch, naše loď se třásla,“ vypověděl kapitán a dodal, že poté odpluli do bezpečné vzdálenosti.
Admirál Levčenko
Admirál Levčenko je ruský protiponorkový torpédoborec třídy Udaloj. Loď byla postavena v roce 1982 a do služby byla zařazena v roce 1988. Po rozpadu Sovětského svazu loď nadále sloužila v ruském námořnictvu u Severní flotily. Pojmenována po admirálu Gordeji Levčenkovi, který byl námořním velitelem v první i druhé světové válce i ruské občanské válce.
Mluvčí norského společného velitelství Vegard Finberg místním médiím potvrdil, že mezi válečnou lodí a rybářským plavidlem proběhl rádiový rozhovor, ale uvedl, že varovný výstřel nezaznamenal. Zdůraznil ale, že rybáři mohli mít jinou zkušenost.
Deník The Barents Observer upozornil, že incident se tak odehrál sice mimo norské teritoriální vody, ale stále v norské výlučné ekonomické zóně. Ruská Severní flotila zde měla předem vyhlášené ostré střelby v rámci rozsáhlého strategického cvičení Ocean-2024.
Ruské zájmy v Arktidě
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov minulý týden varoval, že Moskva je plně připravena bránit své zájmy v Arktidě. „Vidíme, že NATO zintenzivňuje cvičení související s možnými krizemi v Arktidě,“ uvedl podle ruských státních médií. „Naše země je plně připravena hájit své zájmy vojensky, politicky i z hlediska obranných technologií,“ dodal.
Deklarovanými cíli ruské arktické politiky je využití přírodních zdrojů, ochrana ekosystémů, využití moří jako dopravního systému v zájmu Ruska a zajištění toho, aby zůstala zónou míru a spolupráce.
Ruské zájmy na severu:
Rusko mohutně posiluje vojenskou přítomnost v Arktidě. Staví stovky základen, ale rozjelo tam také těžební projekty a má v úmyslu region otevřít námořní dopravě. To vše představuje riziko pro původní obyvatele i přírodu.