Článek
Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl dvanáct tisíc.
V Turecku připravila katastrofa o život více než 9 tisíc lidí, uvedl prezident Recep Tayyip Erdogan, který zasažené oblasti ve středu navštívil. Další téměř 3 tisíce lidí zahynuly podle dosavadních údajů v Sýrii.
Desítky tisíc lidí se pohřešují. Je mezi nimi i Češka, která má v Turecku trvalý pobyt, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský s tím, že další informace nemůže poskytnout.
Turecký viceprezident Fuat Oktay už dříve uvedl, že záchranné práce ztěžuje špatné počasí. Do nejhůře zasažených oblastí byl povolen vjezd jen záchranným vozidlům či automobilům, které vezou pomoc.
Pondělní zemětřesení o síle 7,8 stupně v Turecku zasáhlo deset provincií a postihlo oblast, kde žije přibližně 13,5 milionu lidí. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jde o největší zemětřesení od roku 1939. Zraněných je v Turecku přes 38 tisíc.
V noci na úterý zasáhlo centrální Turecko nové zemětřesení, které mělo sílu 5,6 stupně, uvedlo podle agentury Reuters Evropské středomořské seismologické středisko (EMSC).
Jde patrně o další z následných záchvěvů půdy po zemětřesení z pondělního rána. V pondělí kolem poledne následovalo v jihovýchodním Turecku zemětřesení o síle 7,5 stupně.
Příběhy lidí, kteří přežili zemětřesení
Obyvatelé Turecka a Sýrie se vzpamatovávají ze silného zemětřesení, které v noci zasáhlo pohraničí obou zemí. Z oblasti postupně přicházejí jejich svědectví. Někteří měli štěstí, jiným trosky budov zavalily příbuzné.
Turecký úřad AFAD uvedl, že se zpod trosek dosud podařilo vyprostit 7840 živých lidí. Prezident Erdogan dříve upozornil, že nedokáže říci, na jakém počtu se celková bilance obětí zastaví. Světová zdravotnická organizace nicméně varovala, že počet obětí zemětřesení by mohl přesáhnout 20 tisíc.
Podle Erdogana není ani jasné, jak dlouho záchranné akce potrvají. Naděje na záchranu zasypaných se však po zhruba 24 hodinách od zemětřesení snižují i vzhledem k nízkým teplotám, které na jihovýchodě Turecka a severu Sýrie momentálně panují, připomněla agentura AP.
Komplikace? Počasí i špatná infrastruktura
Průběh samotných záchranných akcí komplikuje počasí. V tureckém městě Osmaniye nedaleko epicentra záchranářům ztížil prohledávání trosek a hledání přeživších prudký déšť, uvedla o situaci na místě BBC.
Desetitisíce lidí, kteří v Turecku a Sýrii zůstali bez domova, čekala noc v mrazu. V tureckém městě Gaziantep, hlavním městě provincie vzdáleném asi 33 kilometrů od epicentra, se lidé ukrývali v nákupních centrech, na stadionech, v mešitách a komunitních centrech, popsala agentura AP.
Někteří přeživší přečkali noc navzdory nízkým teplotám na ulici kvůli strachu ze zřícení budov. „Nemůžeme se vrátit domů,“ popsal obyvatel zasažené oblasti Mustafa Koyuncu pro AFP. „Všichni se bojí.“
Záchranářům způsobuje potíže i špatné internetové připojení a špatná infrastruktura mezi některými z nejhůře postižených měst na jihu Turecka, kde žijí miliony lidí.
Více informací o situaci v Turecku a Sýrii zde:
Turecko a Sýrii zasáhlo v noci na pondělí velmi silné zemětřesení. Následovalo zhruba 20 dalších otřesů. A další silný úder přišel kolem poledne. Obě země hlásí obrovské škody. Počet obětí přesáhl 3800 a stále roste.
V Sýrii v oblastech pod kontrolou opozice i vlády zahynulo 2530 lidí. Záchranná organizace známá jako Bílé přilby informovala o nejméně 1280 mrtvých v oblastech na severozápadě Sýrie, které jsou pod kontrolou opozice. Zraněno bylo v Sýrii skoro 4000 lidí, vyplývá ze sdělení syrské vlády a Bílých přileb.
Řada zemí nabídla či již poslala do oblasti pomoc. Česká republika vyslala do Turecka tým 68 záchranářů, jehož členy jsou hasiči, lékaři, stavební inženýři či kynologové. Zapojit do záchranných prací by se měli v úterý ráno.