Článek
Nominace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa na post velvyslance v České republice potvrzuje, že Praha se ve Washingtonu uděluje za odměnu.
Ani tentokrát šéf Bílého domu do Česka neposílá zkušeného diplomata, ale svého politického spojence – texaského manažera, podnikatele a pedagoga Nicholase Merricka.
Pro pořádek: Politické nominace na posty velvyslanců, zvlášť ve spřátelených zemích, jsou ve Spojených státech naprosto normální. Stejnou kvalifikaci měla i Bidenova spojka Bijan Sabet, první Trumpův ambasador Stephen King i Obamovi velvyslanci Andrew Schapiro a Norman Eisen.
Aby Merrick skutečně mohl předat pověřovací listiny českému prezidentovi Petru Pavlovi, musí jeho nominaci schválit americký Senát. Vzhledem k republikánské většině by to měla být jen formalita.
Vazby na Kennyho Troutta
„Nicholas je velmi uznávaný podnikatel a pedagog, který vede rodinnou kancelář Kennyho a Lisy Trouttových v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Dříve byl finančním ředitelem dvou veřejně obchodovaných telekomunikačních společností a působil v několika velkých penzijních radách,“ shrnul Merrickovu kariéru Trump na své sociální síti Truth Social.
Právě napojení na texaského miliardáře Kennyho Troutta, který zbohatl v oboru telekomunikací, může být pro pochopení Merrickova výběru důležité.
Miliardáři na inauguraci Donalda Trumpa:
Ve Washingtonu je fyzická blízkost k moci klíčovým ukazatelem vlivu, shodnou se znalci americké politiky. Proto se všechny významné úřady a agentury snaží sídlit co nejblíže Bílého domu či Kongresu.
Pokud tuto poučku aplikujeme na zasedací pořádek nedávné inaugurace amerického prezidenta Trumpa, zjistíme, že hned v přední řadě na jednom místě sedělo pět z deseti nejbohatších mužů planety. Slovy peněz: 1220 miliard dolarů nebo 30 bilionů korun.
Trojlístek nejbohatších: Zuckerberg, Bezos, Musk
Časopis Forbes Troutta loni zařadil na 1851. místo ve svém žebříčku nejbohatších lidí světa. Tento muž zároveň patří mezi přední sponzory Republikánské strany. Přispíval například na kampaně bývalého texaského guvernéra Ricka Perryho, pensylvánského senátora Ricka Santoruma nebo jedné z nejvlivnějších tváří strany Mitche McConnella, dlouholetého šéfa republikánských senátorů, který nedávno zvolnil a je zase už jen řadovým senátorem.
Tento fanoušek koňských dostihů patří i mezi oddané podporovatele prezidenta Trumpa. Podle agentury Reuters Troutt přispěl na jeho prezidentské kampaně už v letech 2016 a 2020, před loňskými volbami ho Forbes zařadil mezi 26 miliardářů, kteří Trumpovi věnovali přes milion dolarů.
Trouttova podpora byla pro Trumpa důležitá i v době, kdy politik budoval svou vlastní sociální síť Truth Social. Republikán ji založil poté, co mu Twitter a Facebook v reakci na útok jeho příznivců na Kapitol ze 6. ledna 2021 zablokovaly účty.
A tady vstupuje do hry pravděpodobný budoucí velvyslanec v Česku Merrick. Právě jeho prostřednictvím Troutt podle uniklých dokumentů citovaných agenturou Reuters poskytl Trumpovi čtyři miliony dolarů (asi 100 milionů korun) na spuštění sítě. Peníze Trumpovi tehdy dala i řada dalších miliardářů a republikánských sponzorů.
Záliba v basketbalu
O úzkém vztahu Merricka a Troutta svědčí i jejich další společná aktivita. Troutt v roce 2005 založil trojici mládežnických basketbalových týmů Texas Titans, k čemuž ho motivovala nejen vášeň pro tento sport a byznysové zájmy, ale i snaha udržet své syny Prestona a Granta v pohybu, dál od televize a videoher.
Pro každého z nich Troutt vystavěl schopný tým, ale vybudoval ještě třetí – pro Merrickova syna Andrewa. Forbes celý projekt svého času označil za „nejúspěšnější mládežnický basketbalový tým“ v USA.
Troutt do projektu investoval miliony dolarů. Mladé chlapce, včetně těch ze sociálně slabých rodin, posílal na prestižní turnaje, spojil je s hvězdami NBA a zajistil jim velké zážitky, když je vozil v soukromých letadlech a ubytovával v pětihvězdičkových hotelech.
O samotném Merrickovi příliš veřejně dostupných informací k dispozici není. Vedle toho, že se podílí na Trouttově podnikání, zůstává na částečný úvazek také pedagogem na Cisterciácké přípravné škole v texaském Irvingu.
Amerikanisté oslovení agenturou ČTK jeho nominaci vnímají jako náznak, že Trump se chce zaměřovat zejména na ekonomickou diplomacii. Všímají si také toho, že prezident vybral velvyslance v Česku nezvykle brzy po nástupu do úřadu.
Analytik Jan Hornát z Univerzity Karlovy za tím vidí i pokračování Trumpovy snahy ukázat, že administrativa už „ví, co dělá“, a je akční a efektivní. „Na druhou stranu musíme vzít v potaz i to, že se Trump chystá jednat s (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem o ukončení ruské agrese na Ukrajině a pro jakékoliv pokonfliktní uspořádání na Ukrajině bude vyžadovat součinnost středoevropských a východoevropských států,“ řekl Hornát pro ČTK.
Amerikanista Jakub Dopieralla z Univerzity Karlovy v rozhovoru pro agenturu spekuloval také o možnosti, že vliv na Trumpovo rychlé rozhodnutí mohl mít český původ jeho první manželky Ivany a vazby jeho tří dětí na Česko.