Článek
Provozovatel letiště v ghanské metropoli Accra bude aerolinkám udělovat pokutu 3 500 dolarů (79 tisíc Kč) za každého pasažéra v letadle, který nebude očkovaný proti covidu-19 nebo se u něj infekce prokáže při příletu, uvedl. Podle nových pravidel tak budou moci přicestovat jen lidé s kompletním očkováním.
Nařízení začíná platit na největším letišti v zemi Kotoka International Airport v úterý, uvádí americká CNN. Právě z něj se totiž covid-19 včetně mutace omikron dále šíří do země. Zdravotnické orgány minulý pátek uvedly, že za předchozí dva týdny 60 procent případů představovali nakažení z letiště.
Podle aktuálních dat agentury Reuters se průměrný počet nově nakažených denně pohybuje kolem 43 případů. Od začátku epidemie v zemi se infekcí nakazilo přes 131 400 lidí a zemřelo nejméně 1 239.
V Ghaně přitom dlouhodobě vázne očkování kvůli nedostatečným dodávkám vakcín a logistickým problémům, vakcínu dostalo jenom 5 procent obyvatel.
Ghanská vláda spoléhá, že proočkovanost obyvatel zvýší v rámci masivní kampaně, kterou odstartovala na začátku prosince pod heslem „Měsíc očkování proti covidu-19“ („Covid-19 Vaccination Month“). O povinné vakcinaci určitých skupin rozhodly ghanské úřady již letos v lednu. Podstoupit ji tak musí státní zaměstnanci, zdravotníci a studenti. Ti, kdo mají o vakcínu zájem, musí být starší 14 let.
Tamní ministryně zdravotnictví při zahajování kampaně uvedla, že očkovat se bude možné díky mobilním zdravotníkům i v kostelích nebo mešitách. Vakcína bude povinná i pro každého, kdo se rozhodne ze země vycestovat. Toto rozhodnutí vyvolalo u části populace, především na sociálních sítích, negativní reakce.
Podobná čísla jako Ghana hlásí celý africký kontinent, kde je proočkovanost v porovnání s dalšími částmi světa nejnižší. Naočkovaných je pouze 8 procent z celé populace, informuje server Africanews.
Zatímco jiné státy světa připravují strategie pro očkování třetími dávkami, Afrika na své příděly stále čeká. Týdně v rámci iniciativy COVAX chodí do celého regionu 20 milionů dávek. Podle koordinátora imunizačních projektů Světové zdravotnické organizace Richarda Mihiga globálního cíle proočkovat minimálně 40 procent populace letos dosáhne jen šest afrických zemí, což označuje za „nebezpečné a neudržitelné“.
Podle dat Afrického centra pro kontrolu a prevenci nemocí dosud kontinent obdržel 431 milionů dávek vakcín a aplikoval 245 milionů, uvedl ředitel organizace John Nkengasong.