Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Naši partyzáni jsou neviditelnou silou za nepřátelskou linií, která nahání strach okupantům a ukazuje nezlomného ducha ukrajinského lidu,“ prohlásil v březnu 2022 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Bylo to jen pár týdnů po osudovém 24. únoru, kdy Rusko zahájilo válku na Ukrajině. Okamžik, od kterého 19. listopadu 2024 uplynulo právě 1000 dní.
Odboj tvoří v ukrajinské obraně zásadní roli. „Nutí Kreml odvádět zdroje z frontových operací na pomoc při zajišťování týlových oblastí, což snižuje schopnost Ruska bránit se probíhajícím ukrajinským protiútokům, natož vést vlastní útočné operace,“ uvádí respektovaná americká výzkumná skupina Institut pro studium války.
I to je důvod, proč se Vladimiru Putinovi zatím stále nepovedlo naplnit jeho cíl rusifikace ukrajinského obyvatelstva, jak Seznam Zprávy popsaly v analýze rozebírající ruskou okupační příručku.
Ruská okupační příručka
Kreml má na cestě k rusifikaci obyvatelstvy vytyčeno sedm kroků. Ty uplatňuje nejen na ukrajinských územích – v Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti –, ale též na Krymu, v Jižní Osetii nebo Abcházii.
- Krok první: uspořádat falešné referendum
- Krok druhý: donutit okupované k pasportizaci
- Krok třetí: provést demografické změny
- Krok čtvrtý: ovládnout veřejný prostor propagandou
- Krok pátý: vychovat novou proruskou generaci
- Krok šestý: otočit okupované proti vlastním
- Krok sedmý: rozdrtit veškerý odpor
Vedle informačních kampaní partyzáni míří přímo na ruskou techniku i personální vedení, využívají přitom zejména improvizovaná výbušná zařízení.
Níže si ve čtyřech mapách můžete prohlédnout výběr ověřených útoků proti ruským okupačním silám.