Hlavní obsah

Nepál chystá změny na Everestu, horolezcům se nezamlouvají

Foto: Shutterstock.com

V roce 2023 se o zdolání nejvyššího vrcholu světa pokusilo zhruba 1200 lidí.

Podle nového zákona v Nepálu by povolení k výstupu na Mount Everest mělo být uděleno pouze horolezcům, kteří už dříve zdolali jednu z himálajských sedmitisícovek. Zároveň by šerpové a horští vůdci měli být nepálskými občany.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nepál vydal návrh nového zákona, podle kterého bude země vydávat povolení k výstupu na Mount Everest pouze horolezcům, kteří mají zkušenosti se zdoláním alespoň jednoho z himálajských sedmitisícových vrcholů, píše agentura Reuters. Cílem je snížit počet lidí, kteří nejvyšší horu světa ročně navštěvují, a zároveň zvýšit bezpečnost.

Tato asijská země, která se rozkládá převážně v pohoří Himálaje, je silně závislá na horolezectví, trekkingu a cestovním ruchu. V poslední době však čelí kritice za to, že se o výstup na 8849 metrů vysoký vrchol pokouší příliš mnoho horolezců, včetně nezkušených. To má často za následek dlouhé fronty v „zóně smrti“, oblasti pod vrcholem, kde není dostatek přírodního kyslíku pro přežití.

Právě přeplněnost Everestu je podle některých důvodem vysokého počtu úmrtí na hoře. V roce 2023, kdy Nepál vydal 478 povolení k výstupu, zemřelo na svazích nejvyšší hory nejméně 12 horolezců a dalších pět se pohřešuje. V loňském roce zahynulo osm horolezců. Podle navrhovaného zákona by povolení k výstupu bylo uděleno až poté, co horolezec prokáže, že v Nepálu vystoupil alespoň na jednu sedmitisícovku. Šerpa a horský vůdce, kteří jsou součástí skupiny a doprovází horolezce, musí být navíc nepálskými občany.

Zákon byl navržen v Národním shromáždění, horní komoře parlamentu, kde má vládnoucí koalice většinu potřebnou k jeho schválení. Mezinárodní provozovatelé horských expedic teď žádají Nepál, aby pro povolení na Everest stačil výstup na jakýkoli sedmitisícový vrchol, nejen na ten v Himálajích.

„Nedává to žádný smysl. Do seznamu bych navíc přidal ještě hory, které se blíží sedmitisícovkám a jsou hojně využívány jako příprava, jako Ama Dablam, Aconcagua, Denali a další,“ řekl agentuře Reuters Lukas Furtenbach z rakouské společnosti Furtenbach Adventures. V současné době nabízí i expedici na Everest, podle něj je třeba umožnit práci na Everestu i horským vůdcům z jiných zemí, protože nepálských vůdců není dostatek.

„Je důležité, aby horští průvodci měli kvalifikaci, jako je IFMGA (Mezinárodní federace asociací horských průvodců), bez ohledu na to, jaké jsou národnosti. V Alpách nepálské průvodce s touto kvalifikací vždycky vítáme,“ řekl.

Garrett Madison z americké společnosti Madison Mountaineering souhlasí, že lepší podmínkou pro povolení by byl výstup na některý 6500 metrů vysoký vrchol kdekoli na světě. „Najít v Nepálu rozumný sedmitisícový vrchol je příliš obtížné,“ tvrdí.

V Nepálu je více než 400 horských vrcholů, na které je možné podnikat expedice - podle údajů ministerstva cestovního ruchu je 74 z nich vyšších než 7000 metrů. Mnoho z těchto vrcholů však není mezi horolezci oblíbených, uvedli pracovníci z oblasti turistiky. „Jen několik nepálských sedmitisícovek je pro horolezce atraktivní,“ řekl Tashi Lhakpa, šerpa ze společnosti 14 Peaks Expedition, která je hlavním organizátorem expedicí v Nepálu. Tashi vystoupil na Mount Everest celkem osmkrát.

Doporučované