Článek
Už v polovině dubna si běloruský premiér Roman Golovčenko postěžoval svému ruskému protějšku, že západní sankce dopadají na Bělorusko víc než na Rusko. Dotýkají se strojírenství, zpracování dřeva, stavebních materiálů, chemie, petrochemie i tabákových výrobků, jmenoval Golovčenko.
Diktátor Alexandr Lukašenko a jeho režim stojí od začátku války proti Ukrajině na straně ruského prezidenta Vladimira Putina. Bělorusko posloužilo Rusům jako vojenská základna, odpalovací plocha pro rakety a brána pro útok na Kyjev.
ROZHOVOR S EXILOVOU LÍDRYNÍ BĚLORUSKÉ OPOZICE SVJATLANOU CICHANOUSKOU:
Západní státy proto pokládají zemi za stranu válečného konfliktu a na Bělorusko uvalily sankce. Ty mají podle exilové televize Belsat konkrétní dopady. Z obchodů zmizelo některé zboží. Jen loni se přitom do Běloruska ze západních „nepřátelských zemí“ dovezlo zboží v přepočtu za téměř 200 miliard korun.
Teď se smrskl například výběr cigaret – západní značky v zemi po odchodu z ruského trhu prakticky nejsou k dostání, a pokud ano, kvalita zboží výrazně klesla. Odchod z Ruska ohlásily kvůli invazi na Ukrajinu letos na jaře velké západní značky jako Philip Morris, British American Tobacco nebo Japan Tobacco.
Tři hlavní výrobci cigaret v Bělorusku se teď potýkají s dopadem sankcí a omezeným dovozem kvalitních produktů. V zemi přitom kouří skoro polovina mužské populace a téměř 13 procent žen.
I když se dá ze zdravotního hlediska považovat nedostatek tabákových výrobků za pozitivní, sankce znamenají pro běloruskou ekonomiku celou řadu dalších problémů, včetně rychlého zdražování.
Inflace téměř 17 procent
V pátek běloruský statistický úřad oznámil, že v dubnu stoupla meziroční inflace na 16,8 procenta. Nejvíc přitom zdražily potraviny – o 20 procent. Experti předpokládají, že ceny v Bělorusku ještě porostou. Lukašenkův režim přitom letos plánoval zvýšení cen maximálně o 6 procent.
Nejhorší výsledek za posledních deset let hlásí i běloruský automobilový trh. Prodeje aut se v rozmezí od ledna do dubna propadly o třetinu.
Běloruský rubl se po začátku invaze na Ukrajinu zhroutil, ale poté posiloval a vrátil se na předválečnou úroveň. Podle expertů, které cituje televize Belsat, to ale nesvědčí o stavu běloruské ekonomiky.
„Posilování běloruského rublu nemá žádné zásadní důvody, nezmizely potíže ani rizikové faktory hospodářství,“ řekla Jekatěrina Barnuková z ekonomického think-tanku BEROC. „Růst našeho rublu je způsobený růstem ruské měny. A ruský trh zavedl poměrně přísná měnová omezení,“ dodává Barnuková s tím, že v Rusku není možné volně koupit dolar.
Běloruské úřady teď plánují nahradit západní trhy Ruskem a Čínou. „Kvůli uvaleným sankcím musíme vybudovat nové dopravní a logistické řetězce,“ přiznal podle serveru Zerkalo náměstek běloruského ministra hospodářství Jurij Čebotar.
Stát chce podle něj zjednodušit podnikání malých a středních firem a plánuje opatření na podporu průmyslu, zemědělství, dopravy, IT sektoru i cestovního ruchu.
Ministerstvo hospodářství zároveň uvedlo, že se běloruské HDP propadlo za první čtyři měsíce letošního roku o více než dvě procenta.
Ekonomiku bude autoritář Lukašenko řešit na nadcházející schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Půjde o čtvrté setkání od začátku roku. Doposud všechna se zatím konala v Rusku.