Článek
Podle informací německé tiskové agentury DPA má Airbus A310 MedEvac přistát na bavorském letišti v Memmingenu ve 14 hodin a zamířit s několika těžce nemocnými na letiště Münster-Osnabrück v Severním Porýní-Vestfálsku. Přílet stroje je plánován na podvečer.
Letadla mají pomoci přetíženým regionům, kde se rychle plní kapacity nemocnic, a transportovat pacienty hospitalizované na jednotkách intenzivní péče do regionů s volnější kapacitou. Nejvíce zahlcené jsou aktuálně nemocnice na jihu a východě země.
Letectvo do aktuální mise nasadí zatím dvě letadla. Mimo Airbus A310 MedEvac, přezdívaný „létající jednotka intenzivní péče“, se šesti jednotkami intenzivní péče, z nichž každá je plně vybavena nejnovější lékařskou technologií od počítačů a diagnostických systémů po dýchací přístroje s autonomním přísunem kyslíku, disponuje letectvo také speciálně upraveným letounem Airbus A319OH. V něm byla vybudována dvě místa pro pacienty vyžadující intenzivní léčbu.
Další podobně upravený letoun Airbus A400M MedEvac je také umístěný na letišti Wunstorf v Dolním Sasku, informuje deník Die Zeit.
Stroj A310 MedEvac Německo poprvé nasadilo během jarní vlny pandemie v roce 2020. Letectvo tehdy transportovalo pacienty v těžkém stavu z přetížených nemocnic na severu Itálie do německých zařízení.
Wegen drohender Überlastungen durch #Corona hält @Team_Luftwaffe in Köln nun zwei Flugzeuge für die Verlegung von #Intensivpatienten bereit. Dazu gehört der Airbus A310 MedEvac, die fliegende Intensivstation (Foto), sowie eine umgerüstete Spezialmaschine. @ZDFheute pic.twitter.com/sy7odNtmEH
— ZDF-Landesstudio Nordrhein-Westfalen (@ZDFnrw) November 25, 2021
Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo rekordních 76 414 nových případů nákazy koronavirem a 357 úmrtí. O den dříve to bylo 75 961 případů a 351 úmrtí. O zhoršování situace vypovídá, že sedmidenní incidence nyní činí 438,2 nakaženého na 100 000 obyvatel. O den dříve to bylo 419,7, před týdnem 340,7 a před měsícem 113.
V zemi, která má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo více než 5,65 milionu lidí, z nichž 100 476 nákaze podlehlo. Ve skutečnosti je počet infikovaných nejspíše výrazně vyšší, protože mnoho případů se nepodaří rozpoznat.
Německo také stejně jako další země s účinností od soboty označí Jihoafrickou republiku kvůli nové variantě koronaviru za oblast s mutacemi. V pátek to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Zpřísněné epidemické hodnocení znemožňuje cestování mezi Německem a postiženou oblastí.
Krátce před Spahnovým oznámením řekl šéf úřadu kancléřky Angely Merkelové Helge Braun televizi ARD, že brzy očekává zákaz letů na jih Afriky. Takový krok se chystá navrhnout i Evropská komise, což dnes na Twitteru oznámila její šéfka Ursula von der Leyenová, informuje stanice Deutsche Welle. Cesty z JAR a dalších zemí už omezilo i Česko.
The @EU_Commission will propose, in close coordination with Member States, to activate the emergency brake to stop air travel from the southern African region due to the variant of concern B.1.1.529.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 26, 2021
„Nově objevená varianta B.1.1.529 nás znepokojuje, proto jednáme proaktivně a včasně. To poslední, co nám ještě chybí, je zavlečení nové mutace, která způsobí ještě více problémů,“ napsal na Twitteru Spahn.