Článek
Německý kancléř Olaf Scholz v rozhovoru také řekl, že veškerá podpora Kyjevu je ale podřízena tomu, aby se konflikt na Ukrajině nezměnil ve válku mezi Ruskem a NATO.
Uvedl rovněž, že debata o západních stíhačkách, o které Ukrajina žádá, nedává smysl, protože ukrajinská armáda nyní potřebuje zcela jiné zbraně.
„My jako Němci s pomocí stojíme velice v čele,“ řekl Scholz. „Prolomili jsme řadu tabu,“ poznamenal.
Německo ještě krátce před ruskou invazí odmítalo zbraně Ukrajině poskytnout, postupně ale názor měnilo a letos v lednu ukrajinským silám přislíbilo 14 moderních tanků Leopard 2A6.
Kancléř také poukázal na to, že Ukrajina dostala například moderní systémy protiletecké obrany IRIS-T SLM, které nemá ve výzbroji ani německá armáda.
Co bude, až skončí válka?
Iryna Franková měla v Kyjevě vlastní psychologickou praxi přes deset let, teď pracuje na Katedře klinické psychologie na Svobodné univerzitě v Amsterdamu. V rozhovoru pro Seznam Zprávy tato expertka na traumatický stres popisuje, s jakými duševními poruchami se momentálně Ukrajinci vyrovnávají a co zemi v tomto ohledu čeká, až jednou válka skončí.
V rozhovoru Scholz odmítl, že by rozhodování o pomoci činil Berlín příliš pomalu.
Podle kancléře je nezbytné, aby mezi spojenci a zejména se Spojenými státy panovala naprostá shoda. Uvedl, že průtahy v dodávkách tanků, které dříve některé státy slíbily, ale nyní váhají, jen dokazují, jak je koordinace nezbytná.
Zmínil, že učiní vše, aby se konflikt nezměnil ve střet Ruska se Severoatlantickou aliancí.
Ukrajina vedle tanků žádá i západní letouny. „Takovou debatu nepovažuje za smysluplnou,“ řekl kancléř k diskuzi o stíhačkách.
„Nyní musíme zajistit, aby se Ukrajina byla schopná na východě bránit. A k tomu potřebuje zbraně, které přesně dodáváme,“ řekl.
Tématem rozhovoru byla i Čína, která se zdráhá Rusko kritizovat a naopak s Moskvou udržuje těsné vztahy.
Podle kancléře je jasné, že o postoji Číny si nelze činit přehnané iluze, přesto spolu se západními představiteli na Peking naléhá, aby zbraně Rusku neposkytoval. „Čínským představitelům jsem řekl, že dodávky zbraní Rusku by byly nepřijatelné,“ řekl.
Válka na Ukrajině trvá rok. Scholz k tomu uvedl, že se velmi obává, aby se válka nezměnila v dlouhodobý konflikt. Zároveň uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin musí pochopit, že svých válečných cílů nedosáhne.
Scholz v ZDF zopakoval, že ruský vpád na Ukrajinu byl dějinným zlomem. Kancléř tento termín opakovaně používá, neboť invaze podle něj zcela změnila bezpečnostní systém v Evropě a také zásadu, že hranice v Evropě nelze měnit silou. „Rusko je navíc jadernou mocností,“ řekl.