Článek
Do střední Evropy přijde příští týden předčasné léto, které bude znamenat oproti tomuto týdnu významný teplotní skok. V Německu se očekává, že po víkendu vyšplhají teploty až na 30 stupňů a příznivé počasí bude přetrvávat nejen přes den, ale i v noci. Informoval o tom server Focus.
Po celém Německu budou teploty dosahovat 25 stupňů a měly by přetrvávat i v nadcházejícím období. Tentokrát však meteorologické modely očekávají vyšší teploty na severu než na jihu Německa. Tam zůstane o něco více oblačnosti a tím pádem nižší teploty. Podobnou předpověď hlásí i Polsko nebo Slovensko.
Focus předpokládá, že oteplení přijde velmi náhle. Půjde tak o velký teplotní skok oproti tomuto týdnu, kdy jsou teploty ve střední Evropě o asi 10 stupňů nižší a doprovází je vydatné deště.
Významné oteplení zažije i Česká republika, kde nejchladnějším dnem týdne bude zřejmě středa s maximy většinou jen kolem deseti stupňů. O víkendu by pak podle aktuální týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nicméně nejvyšší teploty měly překročit 20 stupňů. Podle české meteorologické aplikace Windy vyšplhají teploty v Česku až na 27 stupňů.
Oteplování lze pozorovat po celém kontinentu, ačkoliv ve východní Evropě je stále o něco rychlejší než na západě, poznamenal Focus.
Extrémní teploty ve Španělsku
Teplotní rekordy spolu se suchem, které zemi dlouhodobě svírá, vzbuzují extrémní meteorologické jevy a obavy z přicházejícího léta. Nejen Španělsko totiž zažilo loni nejteplejší letní měsíce od dob, kdy se začaly vést záznamy. „Směřujeme k budoucnosti, kdy dosáhneme 50 stupňů, což bude mít obrovský dopad,“ řekl pro El Mundo Jaime Martínez-Urtaza, poradce Světové zdravotnické organizace a odborník na dopady změn klimatu na zdraví.
Evropu čeká extrémně teplé léto
Letní teploty v evropských zemích podle předpovědi zveřejněné agenturou Bloomberg překonají ty loňské, kdy kombinace extrémních vln veder a nedostatku srážek v součinnosti s dalšími faktory přinesly nejteplejší léto v Evropě v historii měření. V Česku byl loňský rok pátý nejteplejší.
Spolu s tím kontinent svíralo extrémní sucho v třetině jeho rozlohy, druhé nejpustošivější požáry v přepočtu na spálenou plochu či nejnižší půdní vlhkost za 50 let. Vyplývá to ze studie vědců z projektu Evropské unie Copernicus. Podle nich zvyšující se extrémnost počasí odpovídá predikcím klimatických modelů.
Rekordní teploty přitom padly již na jaře v jihoevropských státech, kdy Španělsko několik týdnů sužovala nezvyklá horka. Podle deníku The Washington Post tam koncem dubna bylo o 20 stupňů tepleji, než je v tomto měsíci běžné.