Článek
Na Ukrajině, která třetím rokem vzdoruje ruské invazi, je potřeba dosáhnout míru a nikoli zmrazeného konfliktu. V úterý to při příchodu na jednání ministrů zahraničí zemí NATO prohlásila šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková. Poznamenala, že ruský prezident Vladimir Putin nejeví ochotu boje zastavit. Baerbocková rovněž podle agentury DPA řekla, že němečtí vojáci by mohli být součástí mezinárodní mírové mise, která by na Ukrajině v případě příměří dohlížela na klid zbraní.
„Když mluvíme o míru, tak to musí být mír. Nesmí to být zmrazený konflikt, který povede jen k dalšímu zbrojení a dalším útokům na Ukrajinu či dokonce na jiné evropské státy,“ řekla Baerbocková.
Pro případ příměří připadá podle Baerbockové v úvahu i mezinárodní mise, která by dohlížela na klid zbraní. Její součástí by se mohli stát i němečtí vojáci. Ministryně uvedla, že Berlín bude ze všech sil podporovat vše, co by směřovalo k budoucímu míru.
Nová šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová, která o víkendu navštívila Kyjev, označila možnou evropskou mírovou misi k dohledu nad případným příměřím jako myslitelnou. Poznamenala, že vyslat vojáky by mohly státy, které se už dříve k této možnosti stavěly otevřeně. Do takového výčtu DPA zařadila Francii nebo pobaltské republiky Litvu, Lotyšsko a Estonsko.
Uvedla, že Ukrajina sama se musí rozhodnout, kdy začne s Ruskem vyjednávat, a že v napadené zemi se už o různých prvcích míru debatuje. Zdůraznila, že Ukrajina se neobejde bez robustních bezpečnostních záruk. „Jsou potřeba účinné bezpečnostní garance,“ dodala.
Baerbocková jménem Německa rovněž Ukrajině přislíbila poskytnout dalších 30 milionů eur (756 milionů Kč) humanitární pomoci. Berlín patří k největším podporovatelům Kyjeva, do země posílá nejen humanitární pomoc, ale také zbrojní dodávky, které jsou pro udržení obrany klíčové.