Článek
Německo bude v Evropské unii podporovat restriktivní kurz v migrační politice, dál chce ale zůstat zemí přátelskou a otevřenou migraci. Na malém stranickém sjezdu své Křesťanskodemokratické unie (CDU) to řekl pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz. V projevu vyjádřil také jednoznačnou podporu Ukrajině a upozornil, že Německo bude muset v příštích letech výrazně zvýšit svou obranyschopnost i ochotu se bránit. Vyslovil se rovněž proti otevřené obchodní válce s USA.
Německo se podle Merze potýká posledních deset let s nelegální migrací a nebylo dosud schopné „najít vhodnou odpověď“. Slíbil, že pokud bude podle plánu příští úterý zvolen kancléřem, jeho vláda to změní. V migrační politice nastane podle něj změna kurzu, výrazně vzroste mimo jiné počet migrantů odmítaných přímo na hranici. Merz také slíbil efektivnější deportace, včetně návratů neúspěšných žadatelů o azyl také do Sýrie a Afghánistánu.
Na úrovni Evropské unie bude podle Merze Německo podporovat „restriktivní“ migrační politiku, zároveň ale podle něj zůstane otevřenou zemí pro migraci, kterou potřebuje mimo jiné kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovních sil.
Pravděpodobný příští kancléř v projevu rovněž jednoznačně podpořil Ukrajinu, která se už více než tři roky brání rozsáhlé ruské agresi. Pomocí Kyjevu Německo podle něj brání také svou svobodu a evropské hodnoty. Zároveň zdůraznil, že Německo není ani nechce být válečnou stranou. „Nejsme ale ani nezúčastněnou třetí stranou,“ dodal. Sobotní setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve Vatikánu na okraj pohřbu papeže Františka označil Merz za naději, že by mohl začít „vážně míněný mírový proces“. „Už zítra ale může být všechno jinak,“ poznamenal.
Německo má nyní před sebou podle Merze mnoho let, během kterých bude muset zvyšovat své obranné schopnosti, ale i ochotu se bránit případnému napadení. Strany budoucí německé vlády - konzervativní sesterské strany CDU a CSU a sociální demokracie - se dohodly na zřízení zvláštního fondu na investice do obrany, který bude financován z půjček.
S ohledem na ochranářskou obchodní politiku amerického prezidenta Trumpa Merz zdůraznil, že si nepřeje otevřenou obchodní válku s USA a podporuje nulová cla ve vzájemném obchodě.
Friedrich Merz se přiblížil tomu se stát příštím německým kancléřem po tom, co CDU na stranickém sjezdu schválila koaliční smlouvu se sesterskou Křesťansko-sociální unií (CSU) a se sociální demokracií (SPD). Vedení CSU smlouvu schválilo už na počátku dubna jako první strana budoucí německé vlády. Chybí tak už jen souhlas SPD, o kterém hlasuje členská základna. Zúčastnit se může téměř 358 000 členů strany a skončí v úterý minutu před půlnocí. O jeho výsledku chce strana informovat ve středu. Pokud nakonec schválí koaliční smlouvu i SPD, nebude už nic bránit jejímu podpisu, který je naplánovaný na 5. května. Den poté by měl být Merz zvolen ve Spolkovém sněmu novým kancléřem.