Článek
Často s doutníkem v ústech, extravagantním obleku a s agresivně sebevědomým vystupováním. Dnes bez peněz, bez profese a nakonec sám bojující o svou vlastní pověst. Rudy Giuliani zažívá strmý pád z elitních kruhů, kde se prezentoval jako velké zvíře, do světa chudnoucích vyhnanců bez vlivu a důvěryhodnosti.
Je přitom zjevné, že svůj profesní krach nenese dobře. V úterý například neudržel nervy během soudního řízení týkajícího se případu pomluvy, které se dopustil vůči dvěma volebním úřednicím z Atlanty. V záchvatu vzteku začal v soudní síni vykřikovat, že je kvůli tomuto případu lidově řečeno švorc. Vyhrocenou atmosféru u manhattanského soudu popsal deník New York Times (NYT).
„Nemám auto, nemám kreditní kartu, nemám peníze,“ vykřikl 80letý Giuliani v jedné chvíli s tím, že tak „nemůže platit své účty“.
Úterní soudní stání na Manhattanu se zabývalo neschopností Giulianiho zaplatit zálohu 11 milionů dolarů (asi 264 milionů korun) z částky 148 milionů dolarů (3,5 miliardy korun). Tuto sumu mu nařídila loni v prosinci zaplatit federální porota ve Washingtonu.
Jde o peněžitý trest, který bývalý starosta New Yorku a advokát současného a budoucího prezidenta Donalda Trumpa dostal za hanobení pověsti úřednic Ruby Freemanové a její dcery Shaye Mossové. Vinil je z manipulace amerických prezidentských voleb 2020, ve kterých Trump prohrál, ale odmítal to uznat.
Případ hanobení volebních úřednic
Ruby Freemanová a její dcera Shaye Mossová čelily útokům a výhrůžkám poté, co je z manipulace s volebními hlasy obvinil tehdejší osobní právník Donalda Trumpa Rudy Giuliani. Jeho křivého tvrzení se chytly i některé konzervativní televize a weby jako třeba The Gateway Pundit.
Ženy vlastníky této platformy zažalovaly. Obě strany se už ale dohodly na finančním vyrovnání. Giuliani nadále tvrdí, že není schopen zaplatit ani zálohu v hodnotě 11 milionů dolarů v rámci odškodného ve výši 148 milionů dolarů
Už na začátku slyšení z tohoto týdne Giuliani vyjadřoval svůj hněv a vzdor. Zvlášť poté, co soudce Lewis Liman zamítl jeho žádost o odročení soudního jednání naplánovaného na 16. leden příštího roku.
Předmětem tohoto soudu má být rozhodnutí, zdali si Giuliani může ponechat některé ze svých cenností – byt v Palm Beach na Floridě a prsteny baseballového týmu New York Yankees za triumf ve Světové sérii – zatímco se bude odvolávat proti rozsudku v případu pomluvy Freemanové a Mossové.
Kde je ten mercedes?
Soudce Liman se během úterního stání plného napětí a svárlivosti snažil dopátrat Guilianiho majetku, který by exstarosta měl podle soudního příkazu odprodat a ženám zatím alespoň zaplatit zálohu, což už měl udělat před více než měsícem. Na přetřes tak přišel kabriolet značky Mercedes-Benz z roku 1980, který měl patřit slavné hollywodské herečce Lauren Bacallové.
Giuliani tvrdil, že vůz už předal, neposkytl ale potřebné dokumenty ani klíčky. Zatím se mu prý nepodařilo ani prodat desetipokojový byt na Manhattanu, jehož hodnota se odhaduje na více než šest milionů dolarů. Byt však Giuliani vlastní se svou bývalou manželkou Judith.
„Auto bez klíčů a bez vlastnického práva je k ničemu,“ vpadl soudce do vysvětlování jednoho z obhájců a dodal: „Váš klient (Giuliani) je kompetentní osobou.“
Soudce narážel na fakt, že Rudy Giuliani byl ještě donedávna státním zástupcem. Tuto profesi vykonával dlouhé dekády a sklízel velké uznání. V 80. letech minulého století si například vysloužil pověst neohroženého prokurátora, který ze zločinů usvědčil i členy mafiánské rodiny Gambinů či organizace La Cosa Nostra.
Giuliani je mimochodem tehdy usvědčil ze spiknutí, aniž by tušil, že ho ze stejného zločinu v roce 2023 obviní státní zástupci v Georgii a Arizoně za snahu o nezákonné zvrácení prezidentských voleb. V prvně jmenovaném státě je mezi obžalovanými stále i Trump.
S Giulianim to v poslední době jde vůbec z kopce. Letos přišel o svou praxi právníka, když mu Advokátní komory v New Yorku a Washingtonu, D. C. odebraly licenci. O tu právníci přicházejí, pokud se dopustí neetického či přímo kriminálního jednání.
Giulianimu komory vyčetly jeho lživá tvrzení o ukradených volbách z roku 2020 a jeho účast na nepokojích u Kapitolu o rok později, kdy dav příznivců Donalda Trumpa na tuto budovu Kongresu zaútočil.
Giuliani přitom pro Trumpa v té době pracoval jako jeden z jeho osobních právníků a stal se, alespoň mediálně, jedním z nejagresivnějších zastánců tvrzení, že volby byly zmanipulované ve prospěch Joea Bidena. Tvrzení, které se podle verdiktů více jak 60 soudů nepotvrdilo.
Výhrůžky smrtí
Giuliani se konkrétně zaměřil na dvě výše uvedené volební úřednice z Atlanty ve státu Georgie. Podle něj Ruby Freemanová a její dcera Shaye Mossová zmanipulovaly volby, když v nestřeženém okamžiku zpod stolu vytáhly kufr plný falešných volebních lístků.
Byla to lež. Giuliani ale ženy nepřestal osočovat a dokonce je obvinil z toho, že si přímo při sčítání hlasů mezi sebou vyměňovaly lahvičky s kokainem a heroinem. Ve skutečnosti to byly mátové bonbóny.
Završení Trumpových právních problémů
Prezident Donald Trump nebude souzen za svou roli během nepokojů ze 6. ledna 2021 ani za své nezákonné nakládání s tajnými materiály. „Trumpa ve vězení neuvidíme,“ říká Seznam Zprávám bývalý federální prokurátor Ankush Khardori.
Jeho neúprosná očerňovací kampaň obě ženy přivedla na samou hranici nervového zhroucení. Obě dostávaly sexistické a rasistické e-maily, několik volajících jim vyhrožovalo lynčem. Podle výpovědí obou žen dokonce pár lidí přišlo před jejich dům s megafony a začalo je urážet a vyhrožovat smrtí. Jiní bušili na jejich dveře a okna.
„Měla jsem za to, že mě chtěli pověsit přímo na mé ulici,“ vypověděla Ruby Freemanová během jednoho ze soudních stání v prosinci roku 2023, kdy jí bylo 64 let. Nakonec svůj dům raději prodala a na čas „bydlela ve svém autě“. Přišla o práci a i o většinu přátel, kteří se báli být v její přítomnosti.
„Chybí mi moje staré sousedství, protože jsem to byla já, mohla jsem se představit. Teď už vlastně nemám žádné jméno.“
Její dcera, tehdy 39letá Shaye, svůj život po volbách popsala jako neustálý cyklus „breku, jídla a spánku“. Podle deníku Washington Post jí lékaři diagnostikovali závažnou depresivní poruchu, žena začala trpět i záchvaty paniky.
Ruby a Shaye nakonec vlivného právníka a chráněnce exprezidenta zažalovaly a dostaly v prosinci roku 2021 k soudu. Giuliani se neúspěšně odvolával na svobodu slova. Jeho obhajobu tehdejší soudkyně označila za „děravou jako švýcarský sýr“ a nařídila mu vyplatit kompenzaci v hodnotě 130 tisíc dolarů.
O dva roky později ale federální porota ve Washingtonu odškodné navýšila na 148 milionů dolarů s ohledem na zraňující osobní útoky, kterým obě ženy za tu dobu čelily a které jim zničily profesní i soukromý život.
Rudy Giuliani nakonec přiznal, že jeho tvrzení o volení manipulaci nebyla pravdivá. Porotce a soudy to ale nijak neobměkčilo.
Pomůže Trump?
Objevily se přitom spekulace, že by newyorského starostu z dob 11. září 2001 mohl zachránit Donald Trump a udělit mu třeba milost.
Jak ale napsal časopis New York Magazine, do případu křivého obvinění Freemanové a Mossové prezident nemá pravomoc nijak zasahovat. Jedná se totiž o občanskoprávní spor. Trump by mohl „zakročit“ jedině v kauze týkající se federálního trestného činu.
Rudy Giuliani se přesto nevzdává. Naznačuje to epizoda po úterním přelíčení, kdy podle NYT na bývalého právníka před soudem vyjel jeden z přihlížejících, který Giulianiho označil za vandráka. Někdejší Trumpův muž se na něj otočil a odvětil: „Nevsadil bych si proti sobě.“