Článek
Světoví lídři, vyjednavači a nevládní organizace se mají příští týden sejít v ázerbájdžánském hlavním městě Baku na konferenci OSN o změně klimatu COP29. Řada z nich ale v několika posledních týdnech oznámila, že se akce nezúčastní, píše server Euronews.
Letošní konference je označována jako „finanční COP“. Jejím výsledkem má být totiž stanovení nových cílů financování v oblasti klimatu. Mimo to se od zúčastněných také očekává, že před COP30, která se bude konat příští rok v Brazílii, předloží národní klimatické závazky, známé jako národně stanovené příspěvky (Nationally Determined Contributions, NDC).
Podle zdrojů OSN potvrdilo svou účast více než 100 hlav států a vlád. Řada světových lídrů a vládních představitelů však již uvedla, že do Baku nepřijede.
Kdo se konference nezúčastní?
Na začátku tohoto týdne potvrdil mluvčí serveru Euronews, že se konference nezúčastní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Komise se totiž nachází v „přechodné fázi a předsedkyně se proto zaměří na své institucionální povinnosti“. Von der Leyenová se v současné době připravuje na své druhé funkční období, které má začít 1. prosince.
EU budou místo ní zastupovat předseda Evropské rady Charles Michel, šéf pro politiku v oblasti klimatu Wopke Hoekstra a komisař pro energetiku Kadri Simson.
Na klimatickém summitu má chybět i francouzský prezident Emmanuel Macron. Údajně proto, že se koná v Ázerbájdžánu. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou napjaté od loňského roku, kdy Paříž odsoudila vojenskou ofenzivu Ázerbájdžánu proti arménským separatistům v Karabachu.
Konference se nezúčastní ani německý kancléř Olaf Scholz, který neodcestuje kvůli středečnímu rozpadu své koaliční vlády. Na klimatická jednání do Baku měl dorazit na dva dny.
Brazílie, Rusko, Spojené království
Vzhledem k tomu, že se COP29 koná jen několik dní po amerických volbách, vyhne se klimatickému summitu prezident Spojených států Joe Biden. Bude to tak již podruhé, kdy celosvětová jednání o klimatu vynechal. Americkou delegaci povede John Podesta, současný hlavní poradce prezidenta pro mezinárodní politiku v oblasti klimatu.
Po zranění hlavy minulý měsíc zrušil svou cestu do Baku také brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva, kvůli zdravotním problémům COP nenavštíví ani král Karel. Britská vláda se ho rozhodla nezvolit jako svého zástupce, protože se nadále zotavuje z rakoviny. Královský pár se o ochranu klimatu zasazuje dlouhodobě a účastnil se i minulých konferencí OSN.
Ruskou delegaci namísto prezidenta Vladimira Putina povede premiér Michail Mišustin. Ukrajinský velvyslanec v EU Vsevolod Čencov pro Politico v kontextu s Putinovou možnou návštěvou v říjnu uvedl, že pokud se jednání zúčastní, mělo by se mu mezinárodní společenství vyhnout.
„Naprostá ztráta času“
Na konferenci se váže i protestní neúčast, ta se týká Papuy-Nové Guineje. Premiér James Marape v srpnu oznámil, že se stát nebude účastnit na protest proti velkým zemím za nedostatečně „rychlou podporu obětem změny klimatu“.
Papua-Nová Guinea je mimořádně zranitelná vůči dopadům změn klimatu. Ostrovní státy ohrožuje například stoupající hladina moře. Zdejší ministr zahraničních věcí Justin Tckatchenko neúčast státu potvrdil několik týdnů před konáním akce. Konferenci pořádanou OSN označil za „naprostou ztrátu času“.
Papua-Nová Guinea podle něj „již nebude tolerovat prázdné sliby a nečinnost“, zatímco její obyvatelé trpí ničivými důsledky změny klimatu, a dodal, že poslední tři zasedání COP se „točila v kruhu a nepřinesla žádné hmatatelné výsledky pro malé ostrovní státy“.
Papua-Nová Guinea vyšle malou delegaci vládních úředníků, jednání na vysoké úrovni se ale nezúčastní žádný ministr.
V loňském roce se summitu v Dubaji zúčastnilo celkem 83 884 lidí. Letos je účast omezena na přibližně 40 000 lidí.