Hlavní obsah

Fiala: Sázka na Rusko Asadovi nevyšla

Foto: fams.artwork, Shutterstock.com

Uprchlíci v Sýrii.

Čeští politici reagují na situaci v Sýrii, obávají se, aby v zemi nevypukla další občanská válka. Podle některých to dokonce může znamenat další výraznou uprchlickou vlnu do Evropy.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Situaci v Sýrii sledujeme. Je zřejmé, že sázka na Rusko Asadovi nakonec nevyšla. Přejme Sýrii stabilitu a svobodu, nikoliv chaos nebo vládu teroristů. Českým občanům doporučujeme opustit zemi,“ uvedl Petr Fiala na síti X.

Vzkázal také, že pokud by jakýkoliv český občan na místě potřeboval pomoct, může se obrátit na české velvyslanectví nebo Ministerstvo zahraničních věcí.

Není přitom podle něj pochyb, že mezi uprchlíky bude mnoho skupin, které představují vážné bezpečnostní riziko i z hlediska šíření terorismu. „Bude mě proto zajímat, jak účinně dokáže Česká republika jednat ve prospěch těch nejpotřebnějších,“ dodal.

Pád režimu Bašára Asada v Sýrii neznamená pro Evropu nic dobrého, míní europoslankyně ODS Veronika Vrecionová. Dá se podle ní jen těžko odhadovat, zda v zemi nevypukne další občanská válka, což by znamenalo další výraznou uprchlickou vlnu do Evropy. Předseda senátního výboru pro zahraniční věci Pavel Fischer (nez.) varuje, že pokud s nadcházející zimou nenastane solidarita se Sýrií, může se zvednout tak velká vlna uprchlíků, která nebude mít srovnání s těmi minulými. Asadův pád však označil za historický okamžik.

Syrští povstalci dnes ráno v televizním prohlášení oznámili, že osvobodili Damašek, svrhli režim prezidenta Bašára Asada a propustili vězně. Armáda naopak podle tiskových agentur tvrdí, že pokračuje v akcích proti teroristům.

„Je to historická chvíle i proto, že Írán už nebude mít tak snadný přístup po pevnině k bojovníkům Hizballáhu v Libanonu jako dosud,“ sdělil ČTK senátor Fischer. „Nesmíme ale zapomínat na všechny potřebné. Humanitární potřeby jsou v rozbitém regionu obrovské. Skupiny bojovníků si vyřizují účty, hospodářství nefunguje. Přichází zima,“ varoval. Pokud se nezvedne vlna solidarity, hrozí podle něj takový příliv uprchlíků, který nemá srovnání.

„Rychlost zhroucení vládního režimu je šokující, nicméně neochota Íránu a Ruska pomoct Asadovi se zjevně ukázala jako klíčová a syrská armáda de facto přestala bojovat,“ napsala na sociální síti X europoslankyně Vrecionová.

„Těžko odhadovat, kdo se v Sýrii chopí moci a jestli se v zemi nerozpoutá další kolo tvrdé občanské války. To by také mohlo znamenat novou a výraznou uprchlickou vlnu do Evropy, která na ní prostě není připravena,“ uvedla europoslankyně. „Zároveň se Sýrie může opět stát jakousi regionální základnou radikálních islamistů. Ti mohou ohrožovat celý západní svět podobně jako kdysi ISIS. Před námi tak stojí zcela zásadní nové bezpečnostní výzvy, kterým budeme muset čelit,“ dodala.

Doporučované