Článek
Třetina jedenáctiletých a více než polovina třináctiletých dětí v Anglii už někdy pily alkohol. Touto zprávou se Anglie dostala na první místo ze 44 zkoumaných zemí ve zprávě světových zdravotních expertů. Výzkumníci navíc zjistili, že v Anglii, Walesu a Skotsku pijí a opíjejí se ve věku 15 let častěji dívky než chlapci. Informovala o tom řada britských médií včetně The Times.
Zpráva zkoumala údaje od přibližně 4500 dětí školního věku z každé země Evropy, střední Asie a Kanady o návycích dospívajících v oblasti kouření cigaret, vapingu, alkoholu a konopí. Data WHO sbírala mezi lety 2021 a 2022.
Ve Spojeném království byla spotřeba alkoholu mezi mladými lidmi vždy poměrně vysoká. Koordinátorka studie Jo Inchleyová z Glasgowské univerzity uvedla, že známky toho, že stále více dětí začíná pít v mladém věku, jsou „znepokojující“.
„Zkoušení návykových látek patří k dospívání a experimentování, ale alkohol má dlouhodobé účinky na zdraví,“ řekla. Na tomto trendu se podle ní může podílet větší vystavení alkoholu doma v rámci pandemie covidu nebo měnící se postoje rodičů, z nichž někteří přijali pití alkoholu u dětí jako normu.
Výzkumy ukazují, že čím dříve děti začnou pít, tím závažnějším problémem se může alkohol stát, až budou starší. Zpráva zjistila, že ve věku 13 let se v Anglii napilo alkoholu 57 procent dívek a 50 procent chlapců.
Více o oblibě alkoholu v Česku
Alespoň dvakrát v životě se v tomto věku opilo 12 procent dívek a devět procent chlapců. V 15 letech se tento podíl zvýšil na třetinu dívek a čtvrtinu chlapců. Více než polovina patnáctiletých dívek uvedla, že pila alkohol v posledních 30 dnech.
Na vrcholu žebříčku se dále nacházejí země jako Maďarsko, Rumunsko, Moldávie, Řecko, Francie nebo Bulharsko. V České republice se podle studie alespoň jednou napilo alkoholu 44 procent třináctiletých dívek a 45 procent chlapců, což zemi řadí na deváté místo žebříčku.