Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Malajsijská vláda oznámila, že souhlasí s obnovením pátrání po letadle, které zmizelo před deseti lety, napsal server BBC.
Letoun MH370 společnosti Malaysia Airlines se ztratil v březnu 2014 na cestě z malajsijského Kuala Lumpuru do čínského Pekingu s 239 lidmi na palubě.
Ministr dopravy Anthony Loke v pátek uvedl, že kabinet schválil dohodu s americkou firmou Ocean Infinity ve výši 70 milionů dolarů (v přepočtu téměř 1,7 miliardy korun) ve snaze letadlo nalézt. Dohoda je založena na principu honoráře za nález. Ocean Infinity, která se zabývá průzkumem moří, tedy dostane zaplaceno pouze v případě, že se vrak najde.
Pátrání po troskách, které firma za podobných podmínek prováděla už v roce 2018, skončilo po třech měsících neúspěšně. Snahy o nalezení ztroskotaného Boeingu 777 se v průběhu let rozplynuly. Rodiny pasažérů, kteří byli na palubě, jsou tragédií dodnes zasaženy.
Nejzáhadnější letecká katastrofa: Chaos a lži poslaly pátrače do špatného moře
Mezinárodní úsilí stálo 150 milionů dolarů a skončilo v roce 2017 po dvou letech rozsáhlého prohledávání vod. Vlády tří zúčastněných zemí - Malajsie, Austrálie a Číny - uvedly, že pátrání bude obnoveno pouze v případě, že se „objeví nové a věrohodné důkazy“ o poloze letadla.
Vláda sice nabídku společnosti Ocean Infinity v zásadě přijala, Loke však uvedl, že jednání o podmínkách dohody stále probíhají a budou dokončena začátkem příštího roku. Nové pátrání se bude týkat oblasti o rozloze 15 000 km² v jižní části Indického oceánu a bude vycházet z nových údajů, které Kuala Lumpur shledal jako „důvěryhodné“, uvedl ministr.
„Doufáme, že tentokrát bude výsledek pozitivní,“ řekl Loke a dodal, že nalezení letadla by rodinám obětí na palubě přineslo smíření.
Naděje, vděčnost a zármutek
Příbuzní cestujících z letu MH370 nové pátrání ocenili. „Tato zpráva mě velmi potěšila. Je to jako nejlepší vánoční dárek,“ řekla listu New Straits Times Jacquita Gonzalesová, manželka vedoucího letu MH370 Patricka Gomese.
„Vyvolává to ve mně smíšené pocity - naději, vděčnost a zármutek. Jedenáct let nejistoty a bolesti z toho, že nemáme odpovědi, je neuvěřitelně těžkých,“ řekla novinám Intan Maizura Othamanová. Její manžel Mohd Hazrin Mohamed Hasnan byl členem palubního personálu.
Jiang Hui, jejíž matka byla rovněž v letadle, agentuře Reuters řekla, že malajsijská vláda musí mít k pátrání „otevřenější přístup“, aby se do něj mohlo zapojit více subjektů.
Generální ředitel Ocean Infinity Oliver Plunkett v prohlášení uvedl, že rozhodnutí malajsijské vlády je „skvělou zprávou“, a dodal: „Těšíme se, že se s vámi v novém roce podělíme o další novinky, jakmile doladíme detaily a tým se připraví na cestu.“
Let MH370 odstartoval z Kuala Lumpuru v časných ranních hodinách 8. března 2014. Necelou hodinu po startu ztratil spojení s řízením letového provozu a radar ukázal, že se odchýlil od plánované dráhy letu. Vyšetřovatelé se obecně shodují, že letadlo havarovalo někde v jižní části Indického oceánu, ačkoliv není jasné z jakého důvodu.
Kusy trosek, u kterých se předpokládá, že pocházejí ze ztraceného letadla, byly v letech po zmizení vyplaveny na pobřeží Indického oceánu. Kolem zmizení letadla vznikla řada konspiračních teorií, od spekulací, že pilot letadlo úmyslně havaroval, až po tvrzení, že letadlo sestřelila cizí armáda.
Vyšetřování z roku 2018 odhalilo, že řízení letadla bylo pravděpodobně záměrně zmanipulováno tak, aby se vychýlilo z kurzu. Nevyvodilo však žádné závěry o tom, kdo za tím stál. Vyšetřovatelé tehdy uvedli, že „odpověď může být definitivní pouze, až se najdou trosky“.