Článek
Írán odmítá zapojení do nedělního dronového útoku proti americké vojenské základně na severovýchodě Jordánska, při kterém zahynuli tři američtí vojáci.
Analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW) ale o jeho podílu nepochybují. Upozorňují, že dron podle západních médií vzletěl z iráckého území a patřil milicím Katáib Hizballáh podporovaným Íránem. Letoun údajně sledoval dráhu amerického dronu, který se vracel na základnu.
ISW útok považuje za součást kampaně Íránu a jeho četných blízkovýchodních spojenců vytlačit americké vojáky z Blízkého východu. Ti jsou v Iráku nebo Jordánsku (ale ne v Sýrii) se souhlasem tamních vlád.
Jen od října, tedy od eskalace napětí v regionu po útoku teroristů z palestinského hnutí Hamás proti Izraeli, analytici napočítali přes 170 Íránem podporovaných útoků proti americkým základnám na Blízkém východě, jak ukazuje následující mapa.
Ačkoli proíránské frakce útoky prezentují jako snahu podpořit Hamás a Palestince v boji proti Izraeli a Spojeným státům, ISW je považuje za jasnou součást širšího íránského projektu „osy odporu“ vůči USA. Válka v Pásmu Gazy pak má sloužit jen jako záminka pro ospravedlnění násilných akcí.
Už delší dobu se mluví například o tom, že některé politické strany v Iráku, kde si udržuje silný vliv právě Írán, by chtěly americké jednotky vypovědět. Washington a Bagdád mají brzy o jejich budoucnosti jednat. Případný odchod USA by ale mohl například přispět k posílení teroristů z tzv. Islámského státu.
Útoky proíránských skupin na americké základny mají podle ISW demonstrovat také ochotu Íránu a jeho spojenců konflikt eskalovat, což bere v potaz i americké vedení při rozhodování o odvetě za nedělní úder.
Útok v Jordánsku a americká odveta podrobně
- CO SE STALO: Dron zabil tři americké vojáky v Jordánsku
- BIDENOVO DILEMA: Americký prezident reakcí riskuje širší konflikt na Blízkém východě
- PŘÍBĚHY VOJÁKŮ: „Její úsměv byl nakažlivý“
- ODVETA: Americké údery zabily nejméně 45 lidí
- ČESKÁ REAKCE: Riziko eskalace je vysoké, říká Lipavský