Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V období po smrti papeže přepadává část klíčových úkolů v římskokatolické církvi na děkana sboru kardinálů. Jednadevadesátiletý Giovanni Battista Re mimo jiné vede i poslední rozloučení se zemřelým Františkem na Svatopetrském náměstí.
Italský kardinál je na symbolicky důležité akce zvyklý. Po zvolení papeže Františka během konkláve v roce 2013 to byl právě on, kdo se ho zeptal, zda volbu přijímá a jaké vladařské jméno si zvolí. A předloni - spolu s papežem - vedl také pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI.
Jak bude vypadat poslední rozloučení s papežem Františkem:
Samotné volby se ale Re nezúčastní. Vybírat nového papeže v Sixtinské kapli totiž smí pouze kardinálové mladší 80 let. Přesto i při konkláve sehraje tento duchovní důležitou roli. Už krátce po úmrtí Františka bylo jeho povinností svolat kardinály do Říma a předsedat všem kongregačním setkáním, která se pořádají před konkláve.
Na těchto setkáních kardinálové rozhodují o logistice pohřebních obřadů papeže, ale mohou také pronášet projevy a upozorňovat na konkrétní otázky. Na některých schůzkách může být také stanoven program konkláve.
Před konkláve v roce 2013 pronesl tehdejší kardinál Jorge Mario Bergoglio během jednoho ze setkání kongregace projev, v němž zdůraznil povinnost církve vystoupit ze své pohodlné ulity a oslovit lidi na „periferii“. Tento projev zanechal výraznou stopu a možná tomuto Argentinci pomohl stát se papežem Františkem, jak připomněl deník The New York Times.
Člověk s vlivem na průběh konkláve
Ostatně Joseph Ratzinger byl zvolen děkanem kardinálského kolegia v roce 2002 a o tři roky později předsedal pohřbu papeže Jana Pavla II., než byl on sám zvolen příštím papežem, který přijal jméno Benedikt XVI.
Je sice nepravděpodobné, že by byl kardinál Re zvolen papežem, ale jeho úloha při setkáních zůstává ústřední. Děkan kardinálského sboru hraje důležitou roli v katolické hierarchii, je referenčním bodem pro své kolegy kardinály a klíčovou postavou při přechodu mezi jedním papežstvím a druhým, jak popisuje agentura AP.
Filmoví fanoušci si můžou jeho důležitost představit, pokud si vzpomenou na snímek Konkláve z minulého roku, kde postavu děkana ztvárnil herec Ralph Fiennes.

Jak se volí nový papež.
Odborníci oslovení deníkem NYT předpovídají, že kardinál Re bude schůzky vést převážně „tradičním“ a seriózním způsobem. Je to ostatně i zkušený vatikánský úředník - v římské kurii je od roku 1963 a zastával i několik významných funkcí - a je tak považován za vlivnou postavu papežského státu.
Po zahájení konkláve je úloha děkana převážně ceremoniální. Vzhledem k tomu, že jak kardinál Re, tak jeho zástupce, 81letý kardinál Leonardo Sandri, jsou příliš staří na to, aby mohli konkláve předsedat, připadne tato povinnost podle vatikánské apoštolské konstituce nejstaršímu kardinálovi-biskupovi z těch, kteří mohou hlasovat.
Re se narodil 30. ledna 1934 v italské obci Borno a je jedním z nejdéle sloužících starších kardinálů ve Vatikánu. Děkanem se stal v roce 2020 a jeho funkční období mělo trvat pět let, dokud ho František v únoru neprodloužil.
Smrt papeže Františka
Papež František zemřel ráno na Velikonoční pondělí 21. dubna 2025. Odešel 12 let, měsíc a osm dní po svém zvolení do čela římskokatolické církve. Bylo mu 88 let. Jeho pohřeb bude v sobotu 26. dubna.
- POHŘEB A KONKLÁVE: Jaká jsou pravidla pro pohřeb a volbu nového papeže
- OBRAZEM: Vatikán zveřejnil snímky papeže Františka v otevřené rakvi
- DOČASNÝ VŮDCE CÍRKVE: Kdo je irsko-americký kardinál komoří Kevin Farrell
- NEKROLOG: František, papež, který nechtěl shlížet z trůnu
- GALERIE: Život prvního latinskoamerického papeže ve fotografiích
- KOMENTÁŘ: Proč papež František část katolíků štval
- VZPOMÍNKA BISKUPA: Byl to můj duchovní otec, píše Tomáš Holub
- PODCAST: Teď bychom potřebovali energičtějšího Františka, říká teolog