Článek
V první občanskoprávní žalobě svého druhu zažalovala v pondělí skupina 42 přeživších masakru na hudebním festivalu Supernova u Pásma Gazy izraelské bezpečnostní složky. Žádají náhradu škody ve výši 200 milionů šekelů, asi 1,25 miliardy korun, za způsobenou újmu. Informoval o tom izraelský zpravodajský server The Times of Israel.
Skupina viní izraelskou armádu (IDF), tajnou službu Šin bet, policii a ministerstvo obrany z nedbalosti, která podle ní umožnila teroristům z palestinského hnutí Hamás 7. října loňského roku zaútočit. Tragédii šlo podle žalobců zabránit.
„Jediný telefonát příslušníků IDF veliteli odpovědnému za festival, aby jej vzhledem k očekávanému nebezpečí okamžitě rozehnal, by zachránil životy a zabránil fyzickým a psychickým zraněním stovek účastníků festivalu, včetně žalobců,“ uvádí se podle serveru v žalobě. „Nedbalost a hrubé omyly jsou k neuvěření.“
Festival poblíž kibucu Re'im byl jen jedním z několika míst, kde teroristé v říjnu řádili. V Izraeli tehdy povraždili přes 1 200 lidí, většinou civilistů, a dalších asi 240 lidí unesli do Pásma Gazy.
Žalobci připomínají, že během masakru, který začal v půl sedmé ráno a trval přibližně do dvanácti hodin, účastníci čelili násilnostem. Někteří byli znásilněni, zavražděni, upáleni zaživa, zatímco přeživší se schovávali pod mrtvolami a v bombových krytech.
Masakr na festivalu Supernova
Připomeňte si reportáž našeho zvláštního zpravodaje, který navštívil místo konání festivalu Supernova pár dní po masakru.
„Hamás zavraždil 364 účastníků večírku a 40 jich unesl do Gazy, z nichž někteří byli propuštěni a někteří se pohřešují. Mnozí byli zraněni fyzicky nebo psychicky, včetně žalobců,“ uvádí se v žalobě.
Žaloba se odvolává na zprávy izraelských médií, které se objevily po masakru. Podle nich vysocí izraelští důstojníci, kteří mají na starost Gazu, vyjádřili kvůli konání festivalu bezpečnostní obavy. Velitel operace byl údajně proti jeho uspořádání.
Píše se v ní také, že šéf Šin Bet Ronen Bar vedl noc před masakrem konzultace se spolupracovníky a na hranici dokonce vyslal speciální operační tým.
Autoři žaloby považují za neslýchané, že navzdory veškerým obavám nikdo konání festivalu nezakázal. Armáda si podle nich musela být vědoma, že vzhledem k izraelskému svátku nebyla schopna bezpečnost akce zajistit. Dohlíželo na ni prý jen 27 policistů, z nichž většina neměla dlouhé zbraně, jak je vyžadováno v blízkosti hranic, uvedli žalobci.
Advokát Šimon Bučbut, vysloužilý velitel letectva, jehož expertní stanovisko žalobci citují, uvedl, že IDF při schvalování festivalu pochybila a že každý rozumný úředník by jeho konání nepovolil.
„Akce se konala v malé vzdálenosti od hranic Pásma. Hluk z akce slyšeli obyvatelé Gazy a účastníci zábavy byli snadným cílem teroristického útoku,“ tvrdí Bučbut podle serveru The Times of Israel.
Žaloba se rovněž odvolává na svědectví lidí, kteří masakr zažili. Jeden popsal útěk z místa činu do krytu u vchodu do kibucu Re'im, kde teroristé stříleli a házeli granáty. Žalobce se kryl částmi těla, zatímco se teroristé pokoušeli úkryt zapálit.
Další „utekl se svým přítelem pod mohutnou palbou. Byli vystaveni děsivým scénám, včetně těl ležících na silnici, a dokonce přes ně museli přebíhat, aby unikli. Nakonec dorazili do továrny v Ofakimu, kde se pod palbou skrývali 12 hodin“.