Hlavní obsah

Nečekaný vítěz. Rumuni podpořili muže, který má viníka holokaustu za hrdinu

Foto: AP Photo/Alexandru Dobre, Profimedia.cz

Calin Georgescu.

Vítěz prvního kola rumunských prezidentských voleb Calin Georgescu chce zastavit pomoc Ukrajině a má za to, že EU a NATO dost nehájí zájmy jeho země. Utká se s liberální starostkou Elenou Lasconiovou.

Článek

Průzkumy před nedělním prvním kolem rumunských prezidentských voleb očekávaly postup jednoho radikálně pravicového a jednoho proevropského kandidáta. V tom se trefily. Jen jména jsou jiná.

Původní favorité George Simion, zastánce návratu Rumunska do meziválečných hranic, a socialistický premiér Marcel Ciolacu, neuspěli.

Z prvního místa se ziskem 22 procent hlasů vítězí krajně pravicový nezávislý kandidát Calin Georgescu. Postup si zajistila také Elena Lasconiová, šéfka liberálního Svazu Zachraňte Rumunsko. Do druhého kola, které se bude konat za dva týdny, pronikla o pouhých 2742 hlasů, o něž porazila premiéra Ciolacua.

Evropská média zaujal zejména úspěch Georgescua. „Nikdy během 34 let naší demokracie jsme neviděli takový nárůst ve srovnání s průzkumy,“ řekl agentuře Reuters rumunský politický komentátor Radu Magdin.

Georgescu má za sebou kariéru v OSN, byl například zvláštním zpravodajem Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva. V Rumunsku pracoval na ministerstvu životního prostředí a ministerstvu zahraničních věcí, mezi lety 1997 až 2013 byl výkonným ředitelem Národního centra pro udržitelný rozvoj.

Má za sebou ale také čistě politickou kariéru plnou výbušných výroků.

Jak připomněla agentura Reuters, Georgescu například chválil faktického vládce Rumunska z období druhé světové války Iona Antonescua, který kolaboroval s nacisty a byl odsouzen k trestu smrti kvůli svému podílu na holokaustu. Označil ho – stejně jako lídra předválečného násilného antisemitského hnutí Cornelia Zeleu Codreanua – za národního hrdinu.

Dvaašedesátiletý Georgescu byl v minulosti významným členem Aliance za jednotu Rumunů, strany George Simiona, jehož postup do druhého kola se původně očekával. Byl například jejím kandidátem na premiéra. Partaj ale opustil, protože ho vedení kritizovalo za příliš proruské a protizápadní postoje, které prý poškozují image strany.

Politik například v rozhovoru z roku 2021 označil protiraketový štít NATO, jehož součástí je i základna Deveselu na jihu Rumunska, za „ostudu diplomacie“. Řekl tehdy také, že aliance nebude v případě ruského útoku bránit žádného z členů. V letošní kampani pak prohlašoval, že válku Ruska proti Ukrajině manipulují americké vojenské společnosti.

Rumunsko je dosud v NATO vnímáno jako cenný spojenec, což se projevilo po ruské invazi na Ukrajinu, se kterou sousedí. Země je klíčová například pro vývoz ukrajinského obilí, pomáhá se zásobováním napadeného státu a několikrát na její území dopadly trosky ruských dronů a raket.

Druhá postupující: Elena Lasconiová

Foto: LCV, Shutterstock.com

Předsedkyně liberálního Svazu Zachraňte Rumunsko Elena Lasconiová.

  • Dvaapadesátiletá bývalá novinářka, v současnosti starostka města Campulung ve středním Rumunsku, od června lídryně liberálního opozičního Svazu Zachraňte Rumunsko.
  • Z kandidátů v letošních prezidentských volbách byla podle Rádia Svobodná Evropa nejvstřícnější vůči EU a NATO, podporovala dokonce zvýšení přítomnosti aliančních vojáků v Rumunsku. Byla také kategoricky proti tomu, aby Ukrajina dělala územní ústupky.
  • V kampani balancovala mezi prosazováním progresivní politiky a snahou prezentovat se jako kandidátka, která je blízko běžným lidem, píše server německé stanice Deutsche Welle. Například nosí na krku výrazný křesťanský křížek, ale zároveň podporuje zavedení registrovaných partnerství pro lesby a gaye.

Rumunsko je parlamentní republika, ale prezident má oproti například Česku výraznější vliv v zahraniční a obranné politice. Úspěch kandidáta, jako je Georgescu, který je proti pomoci Ukrajině, by tak mohl zkomplikovat západní snahy pomoci Kyjevu.

Zahraniční politika se stala i tématem prezidentských voleb, ale kampani dominovala domácí témata, jako ekonomická situace a korupce. Vliv na kampaň má i to, že v mezidobí mezi prvním a druhým kolem prezidentského hlasování Rumuni vybírají ještě parlament.

„Pětatřicet let ekonomické nejistoty vržené na rumunský lid dnes přineslo nejistotu pro politické strany,“ prohlásil Georgescu v první reakci na výsledky.

„Extrémně nábožensky založený a nacionalistický Georgescu vedl kampaň za snížení závislosti Rumunska na dovozu, za podporu zemědělců a zvýšení domácí produkce potravin a energie,“ poznamenal k jeho vítězství evropský server Politico.

Georgescu vedl kampaň převážně na sociálních sítích. Na TikToku přilákal přes 3,4 milionu sledujících, sdílel tam videa, jak chodí do kostela, dělá judo, běhá a mluví do podcastů.

Doporučované