Hlavní obsah

Nebývale rušno. Satelity odhalily přípravy Rusů v Sýrii

Foto: Maxar, Profimedia.cz

Na ruské základně Hmímím v Sýrii je podle satelitních snímků společnosti Maxar seřazeno velké množství techniky.

Zpravodajské služby naznačují, že se Moskva snaží zjistit, zda jsou povstalci z islamistické skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS) otevření diskuzi o setrvaní Rusů na některé z klíčových základen.

Článek

Na ruské letecké základně Hmímím v provincii Latákie, tak i v nedalekém v přístavu Tartús, kde se nachází jediná základna ruské námořní flotily ve Středozemním moři, je po pádu režimu syrského režimu Bašára Asada nebývalý ruch.

Potvrzují to záběry na sociální síti X, americká společnost Maxar Technologies pak zveřejnila čerstvé satelitní snímky, z nichž je patrné, že na obou základnách se shromažďuje velké množství techniky.

V Hmímímu jsou vidět desítky seřazených vozidel a dalšího vybavení, a to na odbavovací ploše společně s nákladním letounem Il-76 Candid. Opodál postávají dva menší turbovrtulové dopravní letouny An-26 Curl a také proudový An-72 Coaler.

Odborný server The War Zone upozornil, že ze snímků je zřejmé, že Rusové demontovali systém protivzdušné obrany S-400, jenž byl na základně rozmístěn několik let.

Už v neděli Moskva evakuovala část diplomatů z ruské mise v Damašku. Ruské zdroje informovaly také o evakuaci běloruských a severokorejských diplomatů.

+1

Na základně Tartús pak satelitní snímky zachytily desítky vozidel shromážděných na konci jednoho z mol.

Většina ruských válečných plavidel se stále zdržuje zhruba sedm až 12 kilometrů od přístavu. Důvodem zřejmě je, že další významný přístav –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Latákie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ se už dříve stal terčem izraelského úderu.

Mezitím byly ruské nákladní lodě Sparta IV a Ursa Major, které v minulosti podnikly cesty do Sýrie, spatřeny, jak míří na jih přes Lamanšský průliv v doprovodu korvety ruského námořnictva.

„Zdá se nám, že Rusové podnikají nezbytné kroky, kdyby museli tamní základny opustit,“ uvedl nejmenovaný americký činitel pro CNN nebo The War Zone.

Co znamená pád Asada pro Rusko

Turbulentní vývoj v Sýrii zasadil políček velmocenským ambicím Ruska, tvrdí odborník na Blízký východ. Spekuluje se i o tom, zda pád Asadova režimu neovlivní průběh války na Ukrajině.

Náhradní řešení

Americké a západní zpravodajské služby naznačují, že se Rusové snaží zjistit, zda jsou povstalci z islamistické skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS) otevření diskuzi o setrvaní Rusů na některé z klíčových základen.

Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov minulý čtvrtek informoval, že se komunikace s politickým výborem HTS vyvíjí konstruktivně. V pondělí nicméně server Euronews napsal, že podle přechodné vlády není pro ruské vojáky v Sýrii místo.

Dva zdroje z amerického ministerstva obrany uvedly, že Rusové začali přesouvat námořní vybavení ze Sýrie do Libye.

Moskva zvýšila tlak i na vojenského generála Chalífa Haftara, který stojí v čele Libyjské národní armády a dlouhodobě udržuje úzké vztahy s Ruskem, aby zajistil využití přístavu v Benghází nebo Tobrúku. The Economist ale upozorňuje, že bez rozvoje pevninské infrastruktury budou tamní kotviště pravděpodobně „bledým stínem“ Tartúsu.

Doporučované