Článek
Tanzanie oznámila vůbec první výskyt onemocnění způsobeného virem Marburg. Testy v provincii Kagera na severozápadě země ho potvrdily u osmi lidí, z nich 5 už chorobě podlehlo, píše na svých stránkách Světová zdravotnická organizace (WHO). Jednou z obětí je zdravotník.
Zbývající tři lidé s potvrzenou nákazou jsou v nemocnici a úřady trasují 161 kontaktů nakažených, uvedla podle BBC tanzanská ministryně zdravotnictví Ummy Mwalimuová.
Marburské virové onemocnění je vysoce virulentní nemoc s úmrtností až 88 %. Způsobuje krvácivou (hemoragickou) horečku. Patří do stejné rodiny jako virus, který způsobuje onemocnění virem Ebola.
Onemocnění způsobené virem Marburg začíná náhle, vysokou horečkou, silnou bolestí hlavy a těžkou malátností. U mnoha pacientů se do sedmi dnů rozvinou závažné krvácivé příznaky.
Na Marburg (podobně jako na Ebolu) neexistuje účinný lék ani preventivní očkování.
Odborník o viru Marburg
Biochemik Zdeněk Hostomský před měsícem, když se virus Marburg šířil v Rovníkové Guineji, Seznam Zprávám vysvětlil, proč je tak smrtící. Zároveň ale popsal i důvody, proč nepředstavuje globální hrozbu a lidé by se jej neměli obávat.
Virus se podle BBC na lidi přenáší z kaloňů. Mezi lidmi se šíří přímým kontaktem s tělesnými tekutinami infikovaných osob, povrchy a materiály.
Český biochemik Zdeněk Hostomský ale v nedávném rozhovoru pro Seznam Zprávy vysvětlil, že nákaza virem je velmi vzácná, protože se nešíří vzduchem. „Nicméně pokud někdo jede do africké země a vydá se do jeskyní, kde žijí netopýři, nebo se setká s infikovaným, tak určité riziko existuje,“ řekl.
WHO pochválila Tanzanii za to, jak k ohnisku nemoci přistupuje. Zdůrazňuje, že země má předchozí zkušenosti s reakcí na covid-19, choleru nebo horečku dengue.
„Úsilí tanzanských zdravotnických úřadů zjistit příčinu nemoci jasně ukazuje odhodlání efektivně na ohnisko reagovat,“ řekl regionální ředitel WHO pro Afriku Matshidiso Moeti. Organizace s Tanzanií spolupracuje na posílení kontrolních mechanismů, které šíření viru zastaví co nejdřív.
S šířením viru Marburg v současnosti bojuje také Rovníková Guinea ve střední Africe. Ohnisko nemoci tam lékaři potvrdili v únoru a hlásili devět mrtvých (psali jsme zde). Právě z Afriky pochází také většina zaznamenaných případů viru z posledních let.
Poprvé ale odborníci infekci zachytili v roce 1967, kdy jí podlehlo 31 lidí v Německu a Jugoslávii.
V Evropě byl poslední případ nákazou infekcí Marburg hlášený v roce 2008. Šlo o případ holandské turistky, která se vrátila z dovolené v Ugandě. Podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí se nakazila pravděpodobně při návštěvě jeskyní Python Cave - domova kaloňů egyptských.
Mapa zobrazuje polohu tanzanské provincie Kagera.