Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
S francouzskými vojáky a představitelem rumunské kartografické agentury, která pomáhá s realizací map, hovořil francouzský list Le Figaro. Terén detailně mapují pomocí 3D technologií. Podle webu Novinky.cz spojenci potřebovali aktuální znalosti o potenciálním bojišti, aby věděli, kde budou například umístěné zbraňové systémy, kde jsou zájmové cíle a aby také dokázali předpovídat operační mobilitu.
List le Figaro měl možnost nahlédnout do jedné z takto aktualizovaných map. Ta detailně znázorňovala východní oblast od města Cincu, kde Rumunsko sousedí s Ukrajinou. Právě tuto trasu by mohla ruská armáda teoreticky využít pro průnik na rumunské území. „Historicky víme, že tudy může projít armáda z východu,“ vysvětlil voják, který byl loni nasazen v rámci 28. geografického pluku přímo v dané oblasti.
Na mapování se podílela i rumunská kartografická agentura. Bylo nutné totiž získat aktuální znalosti o uvažovaném budoucím bojišti - jako třeba, kde budou zbraňové systémy, zájmové cíle, po jakých cestách je možné se pohybovat a tak dále. Podle listu Le Figaro jsou všechny tyto potřebné souřadnice archivované. Jde třeba o výškové body, jako jsou vodárenské věže, kostelní věže a podobně, které by mohli dělostřelci v případě potřeby použít jako orientační body.
Vojáci zmíněného pluku zpracovali mimo jiné přesnou mapu pro armádní vozidla, posloužilo jim k tomu auto podobné tomu, které používá k mapování Google a díky kterému získali trojrozměrný průzkum terénu. Pokud by ale k boji došlo, stejně už by některé mapy nemusely být přesné, a to proto, že některá místa by mezitím mohla být zničená. Na bojišti se podle deníku také systematicky ruší geolokační signály, což ohrožuje přesnost třeba houfnic Caesar či amerických salvových raketometů HIMARS.
Podle Novinek.cz francouzský list nespecifikoval, odkud přesně by Rusko mohlo na Rumunsko zaútočit. V úvahu ale nejvíce připadá buď sousední Ukrajina, kde Rusko okupuje asi pětinu území, nebo Moldavsko, kde v oblasti Podněstří mají Rusové v současnosti tisíce vojáků.
V případě ruského útoku by pravděpodobně byly nejvíce ohrožené země Pobaltí, tedy Estonsko, Lotyšsko a Litva, které s Ruskem sousedí. Tyto státy však jsou, obdobně jako Rumunsko, součástí východního křídla NATO.