Článek
NATO posílí svou vojenskou přítomnost v Baltském moři. Oznámil to v pátek generální tajemník Aliance Mark Rutte na síti X poté, co byly během posledního týdne v oblasti poškozeny čtyři internetové podmořské kabely a jeden energetický, informuje server britské stanice Sky News.
Rutte uvedl, že o poškození kabelů mluvil s finským prezidentem Alexanderem Stubbem. „Vyjádřil jsem mu svou plnou solidaritu a podporu. NATO v Baltském moři posílí svou vojenskou přítomnost,“ uvedl šéf Aliance v příspěvku.
Finské úřady ve čtvrtek zadržely tanker převážející ropu Eagle S plující z Ruska pod vlajkou Cookových ostrovů a převezly ho do finských vod. Plavidlo podezírají v souvislosti se středečním poškozením kabelu EstLink 2 mezi Finskem a Estonskem.
Tanker překročil kabel Estlink 2 ve středu ve 12:26 místního času, jak ukázal průzkum dat poskytovatele námořních analýz MarineTraffic provedený agenturou Reuters. Bylo to ve stejnou dobu, kdy společnost Fingrid zodpovídající za chod finské přenosové soustavy oznámila, že došlo k výpadku proudu.
Opravy mohou podle společnosti trvat až „několik měsíců“. „Z naší strany vyšetřujeme závažnou sabotáž,“ řekl podle agentury Reuters šéf finského Národního úřadu pro vyšetřování (KRP) Robin Lardot. „Podle našich informací poškození způsobila kotva plavidla, která je předmětem vyšetřování,“ dodal Lardot.
Zabavené plavidlo je navíc podle finských celníků a představitelů EU součástí takzvané ruské „stínové flotily“ tankerů. Tyto lodě využívá Moskva neoficiálně, aby obešla sankce uvalené v souvislosti s válkou na Ukrajině a mohla přepravovat ropu a plyn, uvádí server Euronews.
Estonsko mezitím zahájilo námořní operaci na ochranu dalšího elektrického spojení, méně kapacitního a také kratšího kabelu EstLink 1.
„Pokud bude v našem regionu ohrožena klíčová podmořská infrastruktura, přijde odpověď,“ napsal estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna na sociální síti X. Podle něho jsou podobné incidenty v poslední době tak časté, až je těžké uvěřit, že byly všechny způsobeny nehodami, poznamenala CNN.
Podobné incidenty
Země v Pobaltí se obávají sabotážních činů po několika narušeních podmořských kabelů i produktovodů od roku 2022.
V září 2022 se poškodily plynovody Nord Stream, které kdysi přiváděly zemní plyn z Ruska do Německa, podvodními výbuchy. Úřady uvedly, že příčinou byla sabotáž, a zahájily trestní vyšetřování. NATO po zásahu posílilo hlídky v blízkosti podmořské infrastruktury.
V minulém roce Aliance zřídila takzvanou koordinační buňku pro kritickou podmořskou infrastrukturu. Jejím cílem je prohloubit vazby mezi vládami, ozbrojenými silami a obranným průmyslem a zejména lépe chránit podmořskou infrastrukturu.
Letos v listopadu došlo k přerušení dvou datových kabelů. Jako první přestal fungovat kabel mezi Litvou a Švédskem. Následoval kabel mezi Finskem a Německem, i v tomto případě se mluví o možné sabotáži.
Skupina 12 západních zemí v prosinci oznámila, že se dohodla na opatřeních, která mají odradit Rusko od využívání stínové flotily a zvýšit pro Moskvu náklady na její válku proti Ukrajině. Jaké kroky chystá, ale sdružení neupřesnilo.