Článek
Ukrajinku Olgu Loiekovou sleduje na platformě YouTube více než 17 tisíc lidí. Videa s jejím obličejem kolují i po čínských sociálních sítích. Tamní uživatelé si ale myslí, že Olga je Ruska, která se zasazuje o utužování a propagaci čínsko-ruského přátelství. Mladá youtuberka se stala obětí deepfake videí, která jsou tvořena pomocí umělé inteligence. O případu napsala BBC.
„Nechci, aby si někdo myslel, že jsem někdy v životě řekla takové hrozné věci. Použít obličej ukrajinské dívky pro propagaci Ruska je šílené. Viděla jsem svůj obličej a slyšela svůj hlas, celé je to velmi děsivé,“ popsala Loieková pro BBC.
Všechna videa jsou v mandarínštině – v jazyce, který Loieková neovládá. Její obličej někdo využil pro více účtů – Olžina tvář je proto spojena s neexistujícími dívkami, které nesou jména jako Sofia, April, Stacy nebo třeba Nataša. Právě její účet byl jedním z nejsledovanějších – sledovalo ho více než 300 tisíc lidí. „Rusko je nejlepší země. Je smutné, že se ostatní země od Ruska odvracejí. Ruské ženy chtějí do Číny,“ popisovala „Nataša“ na jednom z videí. Následně začala propagovat ruské cukrovinky.
Olgu to naštvalo především proto, že její rodina žije na Ukrajině. Ona sama momentálně studuje na americké Pensylvánské univerzitě.
Loieková se o videích dozvěděla od svých sledujících – někteří lidé jí napsali, že ji viděli mluvit mandarínsky. Začala tedy pátrat a zjistila, že její obličej někdo využil k vytvoření skoro pěti tisíc videí. Našla je například na „čínském instagramu“ Siao-chung-šu nebo platformě Bilibili, která se zase podobá YouTube.
Olga si je „stoprocentně jistá“, že nebude jedinou obětí generativní umělé inteligence. O své zážitky se proto podělila i na svém youtubovém profilu. Díky několika čínským sledujícím, kteří pod videy s její tváří upozorňují, že jsou falešná, bylo několik těchto deepfaků staženo.
Angela Čangová z Hongkongské univerzity ovšem varuje, že to, co se stalo Olze, je v Číně „velmi běžné“. Podle ní je země „domovem rozsáhlé šedé ekonomiky, která se specializuje na zneužívání osobních údajů a výrobu padělků“. A to i přesto, že Čína byla jednou z prvních zemí, která se pokusila regulovat umělou inteligenci a její využití. Dokonce upravila svůj občanský zákoník tak, aby chránil práva na podobiznu před digitálními výtvory.
Videa s Olžinou tváří přesto kolovala po čínských sítích prakticky bez zásahu. Důvodem může být sbližování Pekingu a Moskvy. Čínský vůdce Si Ťin-pching a ruský prezident Putin prohlásili, že přátelství mezi oběma zeměmi „nemá hranic“. Oba se mají tento týden setkat v Číně, připomíná BBC. Čínská státní média navíc podporují ruské ospravedlňování invaze na Ukrajinu a sociální sítě cenzurují diskuze o válce.