Hlavní obsah

Násilí mexických kartelů se stupňuje. Důvodem jsou volby

Foto: Frontpage, Shutterstock.com

Mexická policie na potírání zločineckých kartelů nestačí. Ilustrační fotografie.

V mexickém Huitzilacu narůstá násilí mezi gangy, duben byl podle vládních údajů nejsmrtonosnějším měsícem letošního roku. Vláda dosluhujícího prezidenta selhala v řešení kriminality a nadcházející volby násilí jen umocňují.

Článek

Čtyři rakve, za nimiž jela nákladní auta s po zuby ozbrojenými vojáky, se vznášely nad mořem stovek truchlících. Sousedé nervózně vykukovali ze svých domů, když se dav prodíral kolem zavřených obchodů, prázdných ulic a plakátů politické kampaně, kterými bylo malé mexické městečko Huitzilac polepeno. O několik dní dříve ozbrojenci rozstříleli obchod, přičemž zabili osm lidí, kteří si kupovali pivo po fotbalovém zápase, píše zpravodajský web AP News.

Mexické gangy, jejich počet a moc čím dál víc rostou, vidí příležitost v nadcházejících volbách. Samy si vybraly svoje favority, které pomocí strachu a násilí 2. června protlačí do funkcí.

Násilí ze strany kartelů není v Mexiku ničím novým, ale v předvolebním období se v této latinskoamerické zemi zvýšilo krveprolití, přičemž duben byl podle vládních údajů nejsmrtonosnějším měsícem letošního roku.

„Násilí tady bylo vždycky, ale nikdy nebylo tolik vražd jako dnes. Jeden den zabijí dva lidi a druhý den další,“ řekla agentuře AP 42letá Anahi, která ze strachu o svou bezpečnost nezveřejnila celé jméno. „Když mi zazvoní telefon, mám strach, že to bude ze školy, že se mým dětem něco stalo.“

Už před volbami bylo jasné, že odstupující prezident Andrés Manuel López Obrador navzdory slibům, že zmírní válku kartelů, neudělal o moc víc, než že stabilizoval vysokou míru násilí v Mexiku. Přestože rozpustil zkorumpovanou federální policii a nahradil ji 130tisícovou Národní gardou, zaměřil se na sociální neduhy, které vedou k náboru do kartelů, a v mnoha případech odmítl stíhat vůdce kartelů, dosáhly vraždy v dubnu téměř stejného historického maxima jako v roce 2018, kdy López Obrador nastoupil do úřadu.

Problém je i to, že noví uchazeči o post prezidenta nabízejí pouze návrhy, které kriminalitu neřeší hloubkově. „Kriminální násilí se dnes řeší mnohem obtížněji než před šesti lety. (…) Nelze očekávat rychlé řešení situace, je příliš hluboce zakořeněná,“ řekl Falko Ernst, hlavní mexický analytik Mezinárodní krizové skupiny. „Nyní bude ještě obtížnější to odbourat než v době, kdy se López Obrador ujal moci.“

Huitzilac, který se nachází jen něco málo přes hodinu jízdy od hipsterských barů a batůžkářských ubytoven v Mexico City, si udělal jméno jako město, které je těsně mimo dosah zákona. Už léta je středem přetahované mezi střídajícími se kartely a gangy a v roce 2012 se dostal na titulní stránky novin, když policie nevysvětlitelným způsobem napumpovala 152 náboji vozidlo amerického velvyslanectví. Když Anahi loni ukradli z garáže auto, její jediný pracovní prostředek, neodvážila se to prý nahlásit, protože „by mi mohli něco udělat“.

Anahi ale tvrdí, že nikdy neměla takový strach jako od října, kdy se rozhořely místní a prezidentské volby. „Na školní schůzi požádáme, aby se do konce voleb vyučovalo dálkově, aby naše děti nebyly v nebezpečí,“ řekla. „Co by se stalo, kdyby došlo k přestřelce a naše děti by tam byly?“ ptá se.

Politická spojenkyně Lópeze Obradora a přední kandidátka Claudia Sheinbaumová se ve volbách 2. června utká s opoziční kandidátkou Xóchitl Gálvezovou. Vítězka zdědí složitější rébus než vlády před ní, řekla Victoria Dittmarová, výzkumnice nevládní organizace Insight Crime, která sleduje organizovaný zločin. Poznamenala, že znepokojující je zejména nárůst počtu násilných zmizení a vydírání ze strany kartelů.

„Budou muset tyto zločinecké organizace rozložit. Nyní jsou ale odolnější a pružnější a mají více zdrojů příjmů,“ řekla Dittmarová.

Voliči jako Anahi, kteří žijí v područí mafií, jsou ze situace rozčarováni. Anahi uvedla, že v roce 2018 volila Lópeze Obradora, protože doufala, že nastolí novou éru ekonomické prosperity a sníží násilí v oblastech, jako je ta její.

„Vzhledem k násilí nevím, proč moje vláda, můj prezident, proti těmto lidem nezasáhne tvrdší rukou,“ řekla, když se svými dětmi seděla uvězněná ve svém domě. „Cítím se zklamaná. Čekala jsem víc.“

Doporučované